Интернет на светлината: 10 Gbps със светодиоди
Екип от изследователи, работещи във Великобритания, е направил пробив в разработването на начин за безжичен пренос на данни, използвайки светодиоди (LED).
Използваните светодиоди са били червени, зелени и сини – цветовете, които образуват бялата светлина, и мигайки едновременно те увеличават пренасяния обем информация, съобщава The Verge, цитиран от "Фокус".
Зараждащата се технологития може да бъде по-евтина алтернатива на базирания на радиовълни безжичен интернет, но не е сигурно колко време ще е необходимо, за да се въведе в практиката.
Звучи чудесно, но...
Връзката може да бъде нарушена при прекъсване на светлинния стълб, което на практика означава, че не трябва да преминаваме между компютъра и източника на светлина, например.
Силата на светлинния лъч намалява с увеличаване на разстоянието и не може да преминава през стени, което затруднява приложимостта на този метод. Според учените обаче, това може да бъде предимство по-отношение на сигурността, имайки предвид, че Wi-Fi връзките са уязвими за хакери.
Има и други разработки
Въпреки ограниченията на метода, много организации работят върху комуникацията чрез видима светлина вече повече от 10 години.
По-рано този месец, екип учени от Китай обяви, че е постигнал скорост от 150 мегабита, използвайки светлина. НАСА също разработва комуникационна технология, базирана на лазер, която ще позволи интернет връзка между планетите.