Какво знаем за новия стелт бомбардировач на САЩ
Пентагонът все още пази в тайна информацията за него
Пентагонът официално показа новият си стелт бомбардировач В-21. Въпреки това много от информацията за него все още е строго секретна. В-21 Raider (Нападател) е първият нов американски бомбардировач от над от 30 години.
Вижте как изглежда В-21 Raider >> >> >>
Американските ВВС планират да имат 150 бройки от новия стелт бомбардировач. Програмата за разработката на самолета се движи по график и без забавяния, което е показателно за амбициите на военновъздушните сили да се сдобият с ново оръжие.
Очаква се първият полет да се реализира в началото на 2023 година, а самолетът да започне да постъпва във ВВС до 2027 година. Към днешна дата има построени минимум 5 тестови бройки. Очаква се бомбардировачът да е със 100% оперативни възможности през 2030 г.
Мисията на B-21 е много амбициозна, защото самолетът трябва да замени всички американски бомбардировачи - Rockwell B-1 Lancer, Northrop Grumman B-2 Spirit. Бомбардировачът обаче няма да се стреми да замени "вечния" Boeing B-52 Stratofortress, който ще направи век на служба.
По предварителни данни цената на един самолет В-21 е около 700 милиона долара. През 2016 г. ръководителят на програмата F-35 Крис Богдан заяви, че двигателите на B-21 ще бъдат достатъчно подобни на двигателя Pratt & Whitney F135 на F-35, за да се намали цената на бомбардировача.
Това е много, но значително по-малко от цената на един В-2. Този самолет дебютира през 1989 година и продължава да е единственият "невидим" бомбардировач в света. Една бройка от него обаче струва над 2 милиарда долара.
Представители на ВВС на САЩ изчисляват, че Вашингтон трябва да отдели най-малко 203 милиарда долара за 30 години на разработване, закупуване и експлоатация на флот от 100 B-21.
Що се отнася до характеристиките на бомбардировача, той ще има много тънък профил, типичните за стелт прави линии и черно покритие, както и два двигателя.
Стелт възможностите му ще са много по-добри от тези на В-2 и самолетът ще може да навлиза незабелязано дълбоко във вражеската територия. Освен това той ще има много по-напреднала авионика, радари, подпомагащи системи и по-голям радиус на действие, спрямо В-2.
Знае се, че В-21 ще има специално стелт покритие, което изисква самолетът да се съхранява в специални хангари.
Ядреното оръжие ще е основния арсенал на бомбардировача, като освен бомби, той ще може да изстрелва и далекобойни ракети.
От друга страна размерите на В-21 ще са малко по-компактни, спрямо тези на В-2. Това кара някои анализатори да смятат, че бомбардировачът ще може да носи не повече от 13 500 кг въоръжение. В сравнение B-2 може да носи 22 700 килограма. Най-способните версии на изтребителя F-35 могат да носят 8 000 кг въоръжение. Изтребителите обаче имат ограничение в размерите на бомбите и ракетите, които могат да носят.
ВВС на САЩ също планира да създаде нов стелт изтребител с голям обсег, известен като "Penetrating Counter-Air", който да ескортира B-21 дълбоко във вражеска територия и да му помогне да оцелее срещу вражеската противовъздушна отбрана.
Междувременно Русия и Китай също разработват свои стелт бомбардировачи. Москва развива проекта ПАК ДА с голямо забавяне, като е възможно войната в Украйна и нейната цена допълнително да спъне развитието на проекта.
Пекин обаче е пред завършване на своя стелт бомбардировач Xian H-20.
Пентагонът очаква H-20 да има форма на летящо крило и обсег от най-малко 8500 км. Това ще позволи на Китай "надеждно да заплашва на цели отвъд втората островна верига" считат американските военни и посочват, че това са ключови бази в Гуам и на Хавайски острови. Полезният товар се предвижда да бъде най-малко 10 тона конвенционални или ядрени оръжия.
Очаква се първият полет на Xian H-20 също да бъде през 2023 година.