Китай представи амбициозна програма за развитие, чиято цел е да изпревари САЩ и да се превърне във водеща световна сила в областта на космическите изследвания до 2050 г. Програмата бе обявена от Китайската национална космическа администрация, Китайската агенция за пилотирани полети и Китайската академия на науките, съобщава South China Morning Post.

Това е първата подобна програма в Китай. Тя очертава 17 приоритетни области за развитие, сред които търсене на обитаеми планети и извънземен живот, изследване на произхода и еволюцията на Вселената, изучаване на природата на гравитацията и изследване на квантовата механика и общата теория на относителността.

Програмата е разделена на три етапа: до 2027 г., от 2028 до 2035 г. и от 2036 до 2050 г.

Първоначално ще бъдат добавени между 5 и 8 мисии към текущите проекти, а във втория етап целта е да се реализират 15 мисии, включително изграждането на постоянно обитавана лунна изследователска станция.

Сред научните приоритети са откриване на екзопланети, подобни на Земята; изследване на фините начини, по които Слънцето влияе на Земята; разкриване на повече информация за пространство-времеви явления, и разбиране за произхода на Вселената и тъмната материя. Китай планира също мисии до астероиди и връщане на проби от почвата на Марс.

В третия етап Китай иска да осъществи цели 30 космически мисии, за да стане водеща световна сила в космическите науки.

Директорът на Националния център за космически науки в Китай, Ван Чи, заяви, че до 2027 г. китайските космически науки ще влязат в първата световна лига, до 2035 г. ще бъдат сред водещите държави в ключови направления, а до 2050 г. Китай ще се утвърди като световна сила в космическите науки.

Китай, макар да е започнал космическата си програма десетилетия след САЩ, постига значителни успехи. Страната вече има собствена космическа станция и записа първите в историята успешни мисии до обратната страна на Луната. Програмата също така призовава за сътрудничество с други нации, включително развиващи се държави.

НАСА има също толкова амбициозна космическа програма и планира след завръщането на астронавтите на Луната да изпрати хора на Марс.