Китайската ракета-носител Kinetica-1 завърши последния си полет със самоунищожение
Тестовият полет на ракетата завърши с неуспех след неизправност в третата степен
Китайската аерокосмическа компания CAS Space, дъщерно дружество на Китайската академия на науките (CAS), не успя да осъществи успешно изстрелване на твърдогоривната ракета-носител Kinetica-1. Информацията бе разпространена от местни медии и цитирана от ТАСС.
Изстрелването е извършено от полигона Дунфън в Северен Китай в 09:03 ч. местно време (04:03 ч. българско време). Само три секунди след старта е регистрирана неизправност в двигателя на третата степен. Системата за безопасност се активира автоматично, което доведе до самоунищожение на ракетата. Ръководството на CAS Space изрази съжаление за неуспеха и пое ангажимент да разследва причините, довели до инцидента, като увери в усилията си за бъдещи успешни мисии.
Според Националното управление по въздухоплаване и изследване на космическото пространство на САЩ (NASA), ракетата е трябвало да изведе в орбита 11 спътника. Сред тях са били китайският прототип Dier-3 на AZSpace и кубичният спътник CASAA-Sat на френската лаборатория по астрофизика в Марсилия. Всеки от тези спътници е имал конкретна мисия - от научни изследвания до комуникационни технологии.
Kinetica-1 е четиристепенна твърдогоривна ракета с дължина от 31 м. и обтекател с диаметър 3,35 метра. Тя е проектирана да доставя до 2 тона товари в ниска околоземна орбита и до 1,5 тона в слънчевосинхронна орбита. Разработена е с цел да осигури по-достъпни и надеждни решения за изстрелване на малки спътници.
Въпреки неуспешния старт, експертите в CAS Space изразиха увереност в потенциала на технологията и подчертаха, че всяка неуспешна мисия носи ценни уроци за бъдещето.