През годините САЩ стават известни със своите секретни самолети. Те са толкова добри и напреднали, че задават дневния ред в бойната авиация. Вашингтон създава първите изтребители от пето поколение, първите стелт бомбардировачи и първите дронове. Някои от проектите, като "невидимия" F-117 прекарват почти десетилетие на служба в условия на строга секретност. Широката общественост и дори мнозинството от политиците не знаят за самолета.

Например, при злополука с F-117 специалните сили на САЩ бързо подменят катастрофиралия самолет с останки от друг апарат. Офицери от контраразузнаването помагат за разпространяването на конспиративните слухове за НЛО около "Зона 51", за да отклонят вниманието от истински тестови самолети.

Днес Вашингтон обича да е по-публичен с най-новите си проекти. Кадри от първия полет на най-новия стелт самолет бяха излъчени преди той да е завършен.

Вижте как най-вероятно изглеждат най-новите секретни самолети на САЩ >> >> >>

Широката общественост е запозната от години със съществуването на проекта. Изображения на нови секретни самолети се появяват в реклами на военни гиганти.

Кои все пак са новите секретни самолети на Пентагона?

Lockheed отпразнува 80 години на своето напреднало подразделение Skunk Works. Именно то е натоварено с разработката на най-модерните самолети на компанията. В специален клип посветен на  Skunk Works бе загатнато за два от най-секретните самолети на САЩ - шпионският дрон SR-72 и изтребителят от шесто поколение по програмата NGAD.

Стелт изтребител от шесто поколение

Така изглежда силуетът на изтребителя от шесто поколение на Lockheed Martin

Снимка: Lockheed Martin Skunk Works

Дизайнът на този самолет е триъгълен и без опашка. Счита се, че самолетът е с един двигател, снабден с 2D изпускателна система. Това е често срещан атрибут на стелт самолетите, тъй като маскира инфрачервените излъчвания от двигателя.

Знае се, че това ще бъде може би последния самолет с пилот в кабината. Изтребителят ще бъде с множество системи за подпомагане на полета, с интегриран изкуствен интелект и с възможност за взаимодействие с дронове.

Много е вероятно вече да има тестове на прототипи от програмата. Всъщност тя започва още през 2014 година, а в началото на идното десетилетия изтребителят от шесто поколение трябва да е приет на въоръжение.

SR-72

Снимка: Lockheed Martin

Шпионският дрон с ударни възможности

От близо десетилетие Lockheed рекламира концепцията SR-72. Това е хиперзвуков разузнавателен и ударен самолет, който е безпилотен.

Още през 2016 г. Lockheed открито започна да обсъжда възможността за изграждане на демонстрационен самолет, приблизително с размерите на F-22 Raptor, за да помогне за доказването на технологиите, които биха били в основата на хиперзвуковия дизайн на SR-72.

Производството на такъв демонстратор би струвало по-малко от 1 милиард долара и би могло да се осъществи за няколко години.

Още по-рано Lockheed бе разкрил, че очаква SR-72 да влезе на въоръжение до 2030 година и да може лесно да се движи и маневрира с 5800 км/ч. Това значи, че по проекта вече се работи над 10 години.

Документи разкриват, че през 2014 година НАСА е дала близо милион на Lockheed Martin за теоретични разработки относно хиперзвуковите самолети.

Освен за шпиониране се спекулира, че SR-72 може да носи и хиперзвукова ракета.

Това е най-новото изображение на концепцията зад F/A-XX

Снимка: Boeing

F/A-XX: Далекобойният стелт самолет на Военноморските сили на САЩ

Следващият стелт изтребител на ВМС на САЩ се разработва специално, за да служи на самолетоносачи. Името F/A показва, че този нов самолет ще се използва и за атаки по наземни цели. Освен това водещата компания е Boeing.

Военноморските сили съобщават, че техният изтребител от шесто поколение ще споделя общи системи с програмата NGAD. Това ще позволи по-бързото му въвеждане. Модулна софтуерна и хардуерна архитектура е предназначена да позволи чести и евтини актуализации на тези самолети, докато технологията узрява около тях.

От Американския флот обаче имат различни изисквания към новия си изтребител. Акцентът при него е поставен върху далекобойността, която трябва да надхвърля тази на F/A-18E/F Super Hornet и F-35C. Целта е самолетоносачите на САЩ да останат извън бойния обсег на модерните хиперзвукови противокорабни ракети, като китайската DF-ZF. Това предполага дизайн с два двигателя, различни размери и обсег от поне 1000 километра.

Мистериозният дрон-бомбардировач ще лети в комбина с В-21

Снимка: Kelley Aerospace

"Невидим" дрон бомбардировач

Секретарят на военновъздушните сили на САЩ, Франк Кендъл разкри през 2022 година, че Съединените щати работят по платформа за стелт бомбардировач без екипаж. Тя ще изпълнява мисии заедно с новия стелт В-21 Raider и ще разшири възможностите на Америка за "дълбоко проникване в силно оспорвано въздушно пространство". Много е вероятно дронът да се прави от Northrop Grumman, но отново няма яснота по този въпрос.

Очаква се тази нова платформа да има "сравним обхват" с този на новия бомбардировач. Последният на практика може да лети по цялото земното кълбо. Капацитетът на полезен товар ще се определя до голяма степен от ценовата точка. Пентагонът е разчел, че една бройка от новия дрон ще струва $300 милиона или дори повече.

Предполага се, че щом В-21 вече осъществи първия си полет, то новия стелт дрон също е близо до завършване.

Създаването на безпилотен бомбардировач, който може да пренася над 2000 килограма въоръжение и да има качества, които да му позволят безпрепятствено навлизане в противниково въздушно пространство може да промени бъдещето на ВВС на САЩ. Поради тази причина всичко около проекта е строго секретно.