Преди години Марк Зукърбърг закупи над 5000 декара земя на хавайския остров Кауаи за 170 милиона долара. Тази площ е двойно по-голяма от държавата Монако. Върху земята милиардерът започна мащабна строителна дейност, която днес е близо до приключване.

Комплексът на основателя на Facebook струва над 100 милиона долара. Имението има собствени водни, хранителни и енергийни източници. Освен надземна част, то има и огромен бункер. 

Очертава се това да бъде един от най-скъпите лични строителни проекти в съвременната история. Общата му цена надхвърля 270 милиона долара, твърди проучване на Wired.

Комплексът се състои от солидна каменна ограда, вътрешни бариери за сигурност и дузина помощни сгради. В края му са разположени две централни имения. Те са свързани по между си с подземен тунел. Той води до дълбок луксозен бункер, чийто подземен етаж е 500 квадратни метра. Съобщава се за наличието на тайни аварийни изходи.

Приблизителните граници на имота на Зукърбърг

Снимка: Google

Подземието е проектирано да издържи въздушен ядрен взрив, защото има херметическа стоманобетонна врата, която тежи над тон.

Строители разговаряли със списанието, казват, че сградите в комплекса са шумоизолирани и имат секретни ключалки. Достъпът се осъществява с код или с биометрични данни. Камерите са навсякъде, а някои от сградите имат и замаскирани тайни врати.

Само най-малката сграда в комплекса разполага с 20 камери за наблюдение.

Имението в Кауаи показва, че изпълнителният директор на Meta може да се подготвя за глобален апокалипсис. Строителните планове разкриват, че комплексът може да е напълно самодостатъчен.

Комплексът има собствен източник за вода, помпена станция и огромен резервоар за съхранението й. Храната се осигурява от намиращо се в комплекса ранчо и обширни ферми. Имението е и със собствен източник на електричество.

Всички работници са подписали стриктен договор, който им забранява да разкриват подробности за работата си. Информацията за "апокалиптичното" имение на Зукърбърг не е конкретна, а единствените детайли са разкрити от строителните планове. Много е вероятно комплексът да включва подземни части, които не са описани в тях.

Припомняме, че част от земята за имението на милиардера бе придобита чрез съдебен натиск над местните жители. Марк Зукърбърг заведе дела срещу няколко хавайски семейства, които първоначално отказаха да продадат земята си.