Тропически басейн, сауна, стена за катерене и кино. Това са част от удобствата в 15-етажния подземен бункер, наречен Survival Condo. Един малък апартамент в него струва над 1 милион долара, а всеки месец собствениците трябва да плащат  2500 долара такса "поддръжка". Какво знаем за най-дълбокия бункер на богатите?

Желание да оцелеят

Инстинктът за самосъхранение и оцеляване е част от всеки човек. Богатите имат повече ресурси и свободно време, което позволява на този инстинкт да се развихри много повече.

Често пишем новини милиардери, финансиращи технологии за удължаване на живота или дори за "побеждаване на смъртта". Не е тайна, че почти всички един от тях има подготвен вариант за надживяването и на "апокалиптичен сценарии", като избухването на ядрена война.

Мнозинството от бункерите на богатите се намират на неизвестни локации, а търсенето на снимки от вътрешността им е абсурдно занимание. Въпреки това има изключения.

Най-известното от тях е Survival Condo. През 2008 година предприемачът Лорънс "Лари" А. Хол купува изоставен 15-етажен бункер с дълбочина от 60 метра.

Структурата наподобява подземен небостъргач, но истинското й предназначение е било друго. По време на Студената война бункерът е бил действащ ракетен силоз, зареден с междуконтинентални балистични ракети.

Вижте как изглежда Survival Condo >> >> >>

Няколко десетилетия по-късно и над 20 милиона долара инвестиции са превърнали комплекса в луксозно убежище.

15-етажния бункер Survival Condo има собствени зеленчукови градини, мини мол, плувен басейн, театър, библиотека, училище, фитнес зала, сауна, стена за катерене, бар със скъп алкохол и 12 апартамента за до 75 души. Той дори има отделение за затвор, а в складовете му има вода и консервирана храна, достатъчна за поне 3 години. Запасите постоянно се обновяват и са винаги пресни.

Схемата на бункера

Снимка: Survival Condo

Съоръжението също така разполага със стрелбище, три склада с пушки, стая за обеззаразяване, лечебница и три малки апартамента за неназован брой служители - механици, охранители, персонал от поддръжката на бункера, лекари и зъболекари.

Най-малкият апартамент има цена от 1,5 милиона долара. Любопитно, но дори 60 метра под земята бункера има "прозорци". Те са LED телевизори, които могат да показват красиви пейзажи или кадри от камерите над бункера.

По-луксозните и големи апартаменти имат няколко стаи, като най-големия е с площ от 170 квадратни метра и цена от около 4 милиона долара.

Създателите на Survival Condo са се погрижили бункера да не е само луксозен, но и да има голямо количество разнообразни развлечения.

"Всички те ще помогнат на обитателите му да останат психически здрави при дългогодишна пълна изолация", твърди Лорънс "Лари" А. Хол.

За физическото здраве пък се грижат филтрите, които правят бункера недостъпен за радиация, биологични оръжия или отровни химикали.

Но приказните гледки от ТВ-прозорците, отлежалите вина или имитиращия тропиците басейн не са единственото, което да задоволи богатите обитатели на бункера.

Постоянно наблюдение

Бункерът има контролна стая. От нея могат да се наблюдават всички камери, разположени в комплекса, а те са десетки. Под постоянно наблюдение са всички общи помещения в подземието и повърхността над него. Дори пътищата, водещи към входа на комплекса са под непрестанно наблюдение.

На повърхността има редица защитни съоръжения, огради с бодлива тел и снайперски позиции. Монтирани са и дистанционно управляеми картечници.

15-етажният бункер има специални асансьори

Снимка: Survival Condo

Входът на бункера е най-пазен. Вратата му е от специална стомана и с тегло 8 тона, а стените са дебели няколко метра и направени от армиран бетон.

Съоръжението може да издържи на ядрен взрив в близост до него. Лари Хол признава, че интереса към луксозния бункер е толкова голям, че той вече изгражда подобни комплекси в Европа, Азия и дори е купил съседни ракетни силози, които да трансформира в подземни комплекси за богаташи.

Освен това той работи по повишаването на издръжливостта на бункера. Целта е той да може да издържи повече от 5 години напълно изолиран от външния свят.

Смята се, че ефектите от ядрена война ще траят десетилетие, като най-страшна няма да е радиацията, а глобалният глад и недостиг на медикаменти. Survival Condo ще спести на обитателите си тези "временни неудобства".

Една от най-глупавите инвестиции

Богатите определено биха искали да надживеят "простосмъртните", скривайки се дълбоко под земята. Но дали Survival Condo е толкова хитра инвестиция?

На първо място, Survival Condo се намира в равнинния щат Канзас. Днес той продължава да има ключова роля за ядрената програма на САЩ. Макар много от ракетните силози да са пенсионирани, то не е ясно дали все още няма и действащи такива.

В Канзас продължава да работи една от малкото обявени фабрика за атомни и водородни бомби на САЩ. Щатът разполага и с АЕЦ. В Канзас се намират и много важни за Пентагона бази. Само Форт Райли е дом на 25 000 войника, а авиобазата Маконел отговаря за презареждането и обслужването на стратегическите бомбардировачи на САЩ.

Всички изброени по-горе са сигурни мишени при евентуална ядрена война с участието на САЩ.

Градините на Survival Condo могат да осигурят винаги пресни зеленчуци

Снимка: Survival Condo

Много е вероятно пряка мишена да се окажат и много от пенсионираните силози. При този сценарии гибелта на обитателите им е почти гарантирана. Но дори те да станат обект на ядрени атаки, то Канзас има толкова други мишени, че радиацията би се задържала дълго време в равнинния щат.

Фактът, че локацията на комплекса е известна, го прави апетитна цел за мародери след ядрен апокалипсис. Защитните съоръжения със сигурност ще устоят на няколко атаки, но мунициите в бункера не са безкрайни.

Ако нападателите придобият контрол над повърхността на комплекса, то те могат да обрекат обитателите му на мъчителна смърт.

Друг фактор е социалният. 75 богати души на едно място е гарантирана рецепта за конфликти и разногласия. Всеки от тях би чувствал превъзходство над останалите, а егоистичния му инстинкт за самосъхранение може да проработи "прекалено добре".

Басейнът имитира тропически плаж

Снимка: Survival Condo

Ако складовете могат да осигурят храна за 3 години на 75 души, то теоретично те могат да осигурят 6 години провизии на двойно по-малко души... или 12 години на 4 пъти по-малко обитатели.

Много е вероятно дългата изолация да изостри конфликтите в групата. Наличието на затвор в комплекса показва, че създателите му са се погрижили за тази опция. Отворен въпрос е, дали през годините обществото в бункера няма да се изроди в своеобразна диктатура.

Всичко това е причина, милиардери като Питър Тийл да строят дълбоките си бункери на отдалечени локации в Нова Зеландия. Инсталациите им са предназначени за по-малко хора Най-важното - те се намират се на неизвестно местоположение, отдалечено на хиляди километри от потенциални военни цели. Това със сигурност би повишило шансовете им да оцелеят ядрения пожар на Третата световна война.

Привържениците на Survival Condo обаче изтъкват, че моделът с повече хора ще работи по-добре и е по-устойчив. Екстремните ефекти на социалната изолация няма как да се проявят сред десетките жители на подземието. Вероятността те да изградят сплотен колектив, готов да се изправи заедно пред заплахите, също не е за подценяване.