Microsoft подозира DeepSeek в използване на откраднати данни от OpenAI
Технологичният гигант и създателите на ChatGPT започват разследване на потенциална кражба на данни
Microsoft и OpenAI стартираха разследване срещу организация, свързана с китайската AI лаборатория DeepSeek, по подозрения за неправомерно използване на данни от OpenAI. Според Bloomberg, експерти по сигурността от Microsoft още през есента са забелязали, че лица, вероятно свързани с DeepSeek, правят заявки за големи количества информация чрез API на OpenAI.
Компанията предоставя платен достъп до своя API, позволявайки на разработчици да интегрират моделите му в свои приложения. Microsoft, като най-голям инвеститор и партньор на OpenAI, е алармирала за тези потенциално съмнителни заявки, които може да нарушават условията за ползване. Според разследването, DeepSeek или свързана компания може би е опитала да заобиколи ограниченията за количеството данни, достъпни за клиентите на OpenAI.
DeepSeek вече предизвика вълнение на пазара с представянето на своя AI модел R1 с отворен код, който според създателите му може да конкурира или дори да надмине водещите проекти на американски компании като OpenAI, Google и Meta. Разходите по обучението му също били значително по-ниски, което създаде опасения за доминацията на САЩ в сферата на изкуствения интелект. В резултат, пазарната капитализация на технологичните гиганти като Microsoft, Nvidia, Oracle и Alphabet спадна с почти 1 трилион долара.
Ситуацията се изостри, след като на 28 януари Дейвид Сакс, съветник на американския президент Доналд Тръмп по въпросите на AI, обяви, че има "съществени доказателства", че моделите на OpenAI са използвани при разработването на DeepSeek. Той посочи, че китайските компании редовно се опитват да "дестилират" моделите на американските AI фирми, а OpenAI потвърди, че прилага активни контрамерки за защита на своята интелектуална собственост.