Саудитска Арабия започва да разработва мозъчни импланти
Ислямската теокрация е наела стартъп за създаването им
Стартъпът Paradromics, конкурент на Neuralink на Илон Мъск, сключи партньорство с мегапроекта Neom на Саудитска Арабия, предава Futurism.
Според Bloomberg, споразумението включва изграждане на нов изследователски център в Neom - футуристичния град, който в момента се строи на брега на Червено море. Paradromics планира да започне клинични изпитвания върху хора в САЩ още тази година, а Саудитска Арабия може да последва скоро.
Но отношението на ислямската теокрация към човешките права, това партньорство повдига редица тревожни въпроси.
Проектът Neom вече е обект на сериозни критики, свързани с разрушени села, използване на груба сила срещу протестиращи и дори робски труд.
Миналогодишен документален филм твърди, че хиляди мигранти - предимно от Бангладеш, Индия и Непал - са загинали при строителството на проекта. Саудитските власти отрекоха тези твърдения, но през ноември изпълнителният директор на Neom, Надми ал-Наср, изненадващо подаде оставка, което намекна за вътрешни скандали.
Саудитска Арабия е абсолютна монархия, която разполага с почти неизчерпаеми финансови ресурси, благодарение на петролните си залежи.
Макар да звучи като теория на конспирацията, трудно е да не се запитаме дали саудитските кралски особи не разглеждат мозъчните импланти като потенциален инструмент за контрол на работниците или увеличаване на тяхната продуктивност. Това не е толкова невероятно, колкото изглежда - западни BCI компании вече работят върху технологии за следене на производителността чрез мозъчни сигнали.
С други думи, инвестиция в подобна технология от страна на държава, известна с потъпкването на човешките права, поставя сериозни етични въпроси.
Какви са официалните цели на Paradromics?
Компанията твърди, че първоначалният ѝ фокус е да даде възможност за комуникация на хора, загубили способността да говорят, като превежда мозъчни сигнали чрез малък имплант под черепа - подобно на чипа на Neuralink.
Paradromics вече тества технологията върху овце и се надява да започне изпитвания върху хора още в четвъртото тримесечие на тази година.
"Веднъж щом сме готови за клинични изпитвания в САЩ, ще сме оперативно готови да го направим и другаде", заяви главният изпълнителен директор на Paradromics, Мат Енгъл, пред Bloomberg.
Конкуренцията обаче се засилва. Neuralink започна първите си клинични изпитвания върху хора преди повече от година, а имплантите му вече позволяват на пациентите да сърфират в интернет и да играят видео игри само чрез мисълта си.
Тази нова сделка може да се разглежда като опит на саудитската кралска фамилия да диверсифицира икономиката на страната отвъд петрола. Според ОПЕК, кралството разполага с около 17% от световните петролни запаси, като приходите от петрол съставляват 40% от БВП.
Как точно BCI технологията ще се впише в тези усилия, тепърва предстои да разберем. Но с оглед на репутацията на Саудитска Арабия, мрачните сценарии са безброй.