Учени откриха резервоар с течна вода на Марс дълбоко под повърхността на планетата. Доказателствата за това идват от нов анализ на данни от апарата Mars Insight Lander на НАСА, който кацна на Червената планетата през 2018 г., съобщава BBC.

Спускаемият модул носеше сеизмометър, който в период от 4 години следеше трусовете на Марс. Анализът на тези земетресения разкрива "сеизмични сигнали" на течна вода.

Заснеха облаци в небето на Марс >> >> >>

Досега учените са откривали воден лед в марсианските полюси, както и малки количества наситена със соли вода под вечната замръзналост. Има данни и за миниатюрни количества молекули в атмосферата.

Това обаче е първият път, когато течна вода е открита в дълбините на планетата. При това става дума за голямо количество от нея.

Сондата Insight

Снимка: NASA

Научната мисия на Insight приключи през декември 2022 г., след като спускаемият модул седеше тихо и слушаше "пулса на Марс" в продължение на четири години.

За това време сондата регистрира повече от 1319 труса.

Измервайки колко бързо се движат сеизмичните вълни, учените са получили данни през какъв материал е най-вероятно да се движат те.

"Това всъщност са същите техники, които използваме за търсене на вода на Земята или за търсене на нефт и газ", обясни проф. Майкъл Манга от Калифорнийския университет в Бъркли, който участва в изследването.

Анализът разкрива резервоари с вода на дълбочина от около 10 до 20 км в марсианската кора.

"Разбирането на водния цикъл на Марс е от решаващо значение за разбирането на еволюцията на климата, повърхността и вътрешността", каза водещият изследовател д-р Васан Райт от Института по океанография Scripps на UC San Diego.

Професор Манга добави, че водата е "най-важната молекула в оформянето на еволюцията на една планета". Това откритие, каза той, отговаря на голям въпрос "къде отиде цялата марсианска вода, която някога е съществувала на планетата?".

Част от водата на Марс е отишла в космоса, но по-големия процент от нея явно е останал под повърхността на планетата.

Според проф. Манга, тук на Земята "голяма част от водата ни е под повърхността и явно няма причини на Марс да е различно".

Изследванията на повърхността на Марс показват, че преди милиарди години там е имало реки и езера. Днес от тях са останали каньони и пресъхнали корита.

Изследователите очакват, че ще има подобни резервоари по цялата планета. Ако това е така, те изчисляват, че на Марс има достатъчно течна вода, за да образува слой по повърхността, който би бил дълбок километър.

"Без течна вода нямате живот", каза проф. Манга. "Така че, ако има обитаеми среди на Марс, те сега може да са дълбоко под повърхността."

Добивът на тази вода за ползване от бъдещи колонисти обаче ще е труден, предвид дълбочината и необходимостта от тежка техника.