Отломки от китайската ракета може да паднат близо до южната ни граница
Тази сутрин в 04:10 ч. тя е прелетяла над Петричко, каза астрофизикът Пенчо Маркишки. Гърция и Турция вече са в диапазона на възможното падане
Втората степен на ракетата-носител "Чанчжън 5В" (Long March 5B), която изведе в орбита модул на китайската космическа станция, е прелетяла рано тази сутрин над територията на България и съществува минимална вероятност части от нея да паднат близо до южната българска граница, каза за БТА българският астрофизик Пенчо Маркишки.
Още по темата
Ракетата-носител "Чанчжън 5B" беше изстреляна от космодрума Вънчан на 29 април и изведе в орбита основния модул на бъдещата китайска космическа станция. Втората й степен не разполага със средства за активно маневриране и извършва неконтролирано излизане от орбита, като се очаква да падне някъде на Земята на 9 май. Очакванията са, че отломките ще паднат в Световния океан.
"Тази сутрин в 04:10 ч. тя е прелетяла над Петричко", каза Маркишки, който е физик в Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория при БАН и катедра "Астрономия" при СУ.
"Ракетата още обикаля Земята, като слиза на все по-ниска орбита. Когато достигне по-плътните атмосферни слоеве, ще започне да се разпада, рязко ще забави скоростта си и ще тръгне по-стремително надолу. Вероятността крайните южни части от България да се окажат под нея не е голяма, но все пак хипотетично съществува", уточни физикът. Пътят на ракетата може да се проследи онлайн в " target="_blank">Ютюб.
Маркишки добави, че китайската ракета може да засегне не само най-крайните южни райони на България, но Гърция и Турция вече са в диапазона на възможното падане. "Това е така, защото наклонът на орбитата на ракетата е около 41р спрямо равнината на земния екватор", обясни той и уточни, че се прибавя вероятност от разпръскване на отломки на още половин градус на север и на юг.
Астрофизикът Пенчо Маркишки тази година е сред лекторите на Софийския фестивал на науката. Единадесетото издание на фестивала ще се проведе в София Тех Парк на 15 и 16 май и на 17 и 18 май дигитално за ученици. Софийският фестивал на науката се организира от Британски съвет, под патронажа на Министерство на образованието и науката, в партньорство със Столична община.