Проектът за съхраняване на енергия в сгъстен въздух, който беше изпробван още през 70-те години на миналия век в Германия, получава нов живот в съвременната ера на възобновяемите енергийни източници. Възобновяемата енергия има един съществен проблем - непостоянството на производството, което изисква ефективни методи за съхранение. Китай активно работи по технологията за изпомпване на въздух в подземни пещери, което позволява генерирането на електричество при освобождаването на сгъстения газ. Въпреки това, естествените пещери, подходящи за тази цел, стават все по-малко.

Поради недостига на природни пещери китайците се насочиха към изграждането на изкуствени подземни резервоари. Това изисква нови технологии за обезопасяване и херметизация на огромните подземни структури. В допълнение, изкуствените хранилища позволяват съхранението на въздух при по-високо налягане, което подобрява ефективността на технологията. Китай вече стартира първия си мащабен проект за съхранение на енергия в сгъстен въздух (CAES), използвайки изцяло изкуствена пещера - важна стъпка към комерсиализирането на този метод.

Проектът е разработен от държавен консорциум и подкрепен от Xinyang Construction Investment Group, China Energy Storage National Engineering Research Centre и още две държавни инвестиционни компании. Очаква се комплексът да бъде въведен в експлоатация през 2026 г. с капацитет от 300 MW и общо 1 200 MWh съхранена енергия. Разходите за изграждане възлизат на 2,15 млрд. юана (приблизително 300 млн. долара). Изкуствената пещера ще има диаметър 15 метра и дължина 1800 метра, като ще може да побере повече от 50 млн. кубически метра въздух под налягане от 14 MPa.

За да се предотвратят течове и структурни повреди, са разработени специални технологии за укрепване, включително бетонна облицовка и многослойна стоманена защита. До декември 2024 г. вече са изградени 400 метра от транспортния тунел - близо 80% от планираната работа. Изкопните дейности по самото съоръжение за съхранение също напредват бързо.

След пускането в експлоатация се очаква съоръжението да има ефективност на преобразуване на енергията от 72,1% и годишен капацитет от 420 млн. kWh, достатъчни за захранването на 350 000 домакинства. Системата ще включва многостъпални компресори, турбини с висока товароносимост и усъвършенствани топлообменници, които премахват необходимостта от използване на изкопаеми горива. Успехът на този проект може да отвори пътя за изграждането на подобни системи по целия свят.

ИЗБРАНО