Полицията в Сан Франциско вече може да убива престъпници с роботи
Американската полиция и преди е използвала роботи с дистанционно управление, за да убива престъпници
На полицията в Сан Франциско е позволено да убива хора с роботи. Надзорният съвет на града одобри спорна политика, която позволява използването на дистанционно управлявани въоръжени роботи, които са на разположение на полицията, "като опция за използване на смъртоносна сила, когато рискът от убийство на граждани или служители е ясен и е за предпочитане пред всяка друга налична опция за сила".
Полицейското управление на Сан Франциско заяви, че не разполага с въоръжени роботи и няма намерение да въоръжава вече наличните машини. Говорител на полицията заяви, че роботите вече могат да бъдат оборудвани с експлозивни заряди, включително за обезвреждане и дезориентиране на агресивен, въоръжен или опасен заподозрян при "извънредни обстоятелства, за да се спаси или предотврати по-нататъшна загуба на невинен живот".
Полицейското управление на Сан Франциско разполага със 17 робота, от които 12 са в експлоатация. Машините могат да бъдат разделени на две категории: големи и средни роботи за дистанционно изследване или детониране на експлозиви и малки роботи за разузнаване и наблюдение в набелязани зони. Всички роботи, експлоатирани от SFPD, са с ограничена автономност и се контролират предимно от полицейски оператори. На изображението по-долу е показана военна версия на робота Talon - подобен робот се използва от полицейското управление на Сан Франциско.
Американската полиция и преди е използвала роботи с дистанционно управление, за да убива престъпници. Смята се, че първият случай е от 2016 г., когато полицаите от Далас използват робот-снайпер, за да неутрализират снайперист, който вече е убил петима полицаи. Дори тогава много правозащитници критикуваха местните правоприлагащи органи, че са ликвидирали заподозрения, без да изчерпят алтернативните възможности. Началникът на местната полиция казва, че не е виждал друга възможност, освен да изпрати робот-бомба на снайпериста.
В Сан Франциско окончателното решение беше обсъждано в продължение на два часа. Трима от гласувалите 11 членове на Градския съвет се обявиха против, като се позоваха на необходимостта от защита на правата на човека и на неприемливостта на практики, при които оборудване, използвано в бойни зони, се използва срещу граждани. Организациите за защита правата на човека споменават, че по-специално безпилотните самолети Predator в някои случаи вече са прелетели над протестиращи по едно или друго време.
Досега подобни предложения за използване на роботи за убиване на престъпници в САЩ бяха отхвърлени. По-рано полицията в сравнително близкия до Сан Франциско град одобри използването на роботи за дистанционно убиване на престъпници, но по-късно преразгледа решението, без да посочи причина.