С 460% са нараснали кибератаките по електронна поща за половин година
Киберпрестъпниците експлоатират AI, рансъмуер атаките са постоянна опасност, значително се увеличават крадците на данни
Само през първата половина на 2023 г. броят на фишинг-атаките, базирани на имейл, е нараснал с 464% в сравнение с 2022 година. Фишингът е основният метод, който престъпниците използват, за да се доберат до идентификационни данни за вход, според констатациите на доклада за киберзаплахите "От иновации към риск: управление на въздействията от кибератаките, базирани на AI".. Докладът е изготвен от Acronis, глобалният лидер в киберзащитата, оповести откритията от своя най-нов доклад за киберзаплахите за полугодието.
Задълбоченото проучване е базирано на данни, събрани от над 1 милион крайни устройства по света. То осигурява цялостен обзор на еволюиращия пейзаж в киберсигурността. Анализът разкрива тенденция на нарастване на използването на генеративни системи с изкуствен интелект - такива като ChatGPT - от страна на киберпрестъпниците с цел създаване на злонамерено съдържание и реализиране на сложни атаки.
Докладът за заплахите, който се изготвя два пъти всяка година, очертава рансъмуера като доминиращ риск за малкия и средния бизнес. И макар че броят на новите варианти на рансъмуер продължава да намалява, сериозността на рансъмуер атаките остава значителна. Също толкова тревожна тенденция е нарастването на популярността и привлекателността на крадците на данни - инструменти, които използват откраднати идентификационни данни, за да осигурят неоторизиран достъп до чувствителна информация.
"Обемът на заплахите през 2023 г. се е увеличил в сравнение с предходната година, което е знак, че престъпниците разгръщат дейността си в мащаб и усъвършенстват начина, по който компрометират системите и изпълняват атаките", каза Кандид Вюст, вицепрезидент по изследванията в Acronis. "За да се справят с динамичния пейзаж в света на киберзаплахите, организациите се нуждаят от гъвкави, всеобхватни, унифицирани решения за сигурност, които да осигуряват необходимата цялостна видимост за пълноценно разбиране на атаките, опростяват контекста и осигуряват ефикасно отстраняване на всяка заплаха, независимо дали става дума за злонамерен софтуер, за уязвимост или каквото и да е друго, чиято класификация попада по средата."