Ако само преди едно десетилетие САЩ отказваха да извършват дори символични военни доставки на Тайван, то днес ситуацията е коренно различна. За последните години Вашингтон на практика предприе програма за превъоръжаване на тайванската армия.

Предистория

Официалното име на Тайван е Република Китай. Островната държава не е член на ООН, а много по-голямата Народна република Китай я счита за своя незаконно откъснала се територия. Формално, Вашингтон се съгласява с това през 70-те години на миналия век. Причината - иска да привлече Пекин на своя страна в Студената война.

Загубата на западната помощ води до съществено технологично изоставане на армията на Тайван. Тя е лишена от модерни танкове, ракети и самолети. Много от оръжието й датира от годините непосредствено след края на Втората световна война.

Днес Китай е близо до това да изпревари САЩ като най-голямата икономика в света. Геополитическото влияние на Пекин също расте. Вашингтон няма как да е доволен от перспективата да стане втори. В следствие на това още от времето на Доналд Тръмп наблюдаваме търговски войни, санкции срещу технологичния сектор и поредица от мерки, насочени към "спъването" на Китай.

Преосмислянето на политиката към Тайван е следствие на задълбочаващия се разрив между двете страни.

Островът се оказва важна бариера пред геополитическите амбиции на Пекин да се превърне във водеща военноморска сила в Тихия океан. Това кара Китай да предприеме все по-агресивни действия спрямо Тайван и сериозно да обмисля възможността за инвазия.

Щатите реагират с нарастваща военна подкрепа към острова.

Сключването на договори за доставка на ново оръжие не са единственото доказателство за това. САЩ обявиха, че възнамеряват да разположат между 100 и 200 свои войници на острова, като ускорят и програмите за обучение на тайванската армия.

През 2023 година Пентагонът ще достави военна помощ за 1 милиард долара на островната държава. Нека видим как изглежда обновената тайванска армия.

Вижте с какво американско оръжие се превъоръжава Тайван >> >> >>

M1 Abrams

Снимка: Getty Images

Танкове M1A2T Abrams

През март 2019 година Тайван сключи договор за получаване на 108 броя от най-модерната разновидност на щатския танк M1 Abrams. Става дума за модифицирана версия на M1A2 SEPv3, в която бронята с обеднен уран е сменена със специален композит - листове стомана, керамика, кевлар и специални полимери.

Версията M1A2T Abrams се отличава още с подобрени електронни системи, възможности за по-защитена комуникация и споделяне на данни, а най-голямата новост е дистанционно управляваната картечница на купола.

Цялостната броня на предната част и купола също е увеличена, спрямо по-старите версии на танка.

120-милиметрово гладкоцевно оръдие продължава да е основното оръжие на танка. Двигателят е газово-турбинен и има мощност от 1500 к.с. Проблемът на този тип двигатели е високото количество топлина, което отделя. Теглото на танка е около 60 тона, а максималната скорост - 72 км/ч.

HIMARS

Снимка: Lockheed Martin

Ракетна система HIMARS

На 21 октомври 2020 година Тайван сключи договор за покупка на 11 броя ракетни системи HIMARS. По-късно бяха поръчани още 18 бройки от системата.

HIMARS е високомобилна ракетна установка, разположена на шасито на специален армейски камион и разработена през 90-те години в САЩ. Днес това е едно от най-силните оръжия в арсенала на Украйна.

По-конвенционалната версия е въоръжена с шест 227-милиметрови ракети. Те се използват за масираното унищожение на площ с размер от квадратен километър. Максималният обсег е около 92 км, а минималният - 2 км. Тази версия не може да поразява цели в Китай.

Втората версия на HIMARS е снабдена с тактическа ракета земя-земя ATACMS, която има боен радиус от 300 км. Ракетата е изключително ефективна при борба срещу танкови поделения и укрепени противникови позиции. Тази версия би позволила на Тайван да поразява цели в Китай.

Любопитно, но броя системи HIMARS в Тайван е по-голям от този на Украйна.

AH-64Е Apache

Снимка: iStock by Getty Images

Хеликоптери AH-64Е Apache

Това е "най-старото" ново оръжие в арсенала на Тайван. Правителството на Барак Обама продава 29 бройки от атакуващия хеликоптер на страната през 2014 година.

Apache е основният боен въртолет на американската армия. AH-64 Apache има два газово-турбинни двигателя, които осигуряват максимална скорост от 365 км/ч. Бойният радиус е 480 км.

Въоръжението включва 30-милиметрово автоматично оръдие и широк набор от управляеми и неуправляеми ракети въздух-земя или дори въздух-въздух.

Новото в Е-версията на Тайван е, че хеликоптерът може да служи и като платформа за управление на бойни или разузнавателни дронове.

F-16V

Снимка: Shutterstock

Изтребители F-16V

През 2019 година САЩ одобри продажбата на 66 бройки от най-новата версия на изтребителя F-16. Очаква се доставките да стартират през 2026 година.

Първият си полет F-16V извършва на 16 октомври 2015 година. Въпреки скорошната дата и модернизациите F-16 няма стелт способности и си остава от 4-о поколение. Американците обаче съществено са подобрили електрониката, като перлата в короната на F-16V e фазираният радар APG-83 AESA, който има способностите на самолет от 5-о поколение.

Радарът на F-16V може да открива и проследява над 20 цели едновременно - и на земята, и във въздуха.

Кабината е ъпгрейдната и разполага с модерни 6- и 8-инчови екрани с висока резолюция, които подават необходимата информация на пилота.

F-16V може да носи различен набор от ракети въздух-въздух, въздух-земя и бомби. Те могат да се разположат на общо 11 оръжейни пилона, като цялостното тегло на боеприпасите може да достигне до 7 тона.

Двигателят е един, като той може да е на Pratt & Whitney или на General Electric. Първият е малко по-мощен. Максималната скорост е 2120 км/ч, а бойният радиус зависи от въоръжението.

Тайван е и в процес на ъпгрейд на общо 145 бройки от изтребителя F-16A/B до стандарт F-16V.

Това означа, че към края на десетилетието Тайван ще има над 200 броя от най-модерната вариация на F-16.

Пентагона ще направи и дарени за над 600 милиона долара, изразяващо се в най-способните ракети въздух-въздух, с които да се въоръжат изтребителите на страната.

MIM-104 Patriot

Снимка: iStock by Getty Images

ПВО система MIM-104 Patriot

През 2022 година САЩ одобри договор за продажба на най-модерната си ПВО система MIM-104F (PAC-3) Patriot. Тази версия на оръжието може да прихваща крилати и балистични ракети. САЩ са разположили бройки от системата и на японския остров Окинава - на 600 километра от континентален Китай.

Ракетите на F-версията са с диаметър от 255 милиметра и дължина от 5,2 метра. Те носят много лека 8-килограмова бойна глава. По-старите версии на Patriot са с 91-килограмова бойна глава.

Пониженото тегло на бойната глава прави ракетата по-бърза и маневрена. Тя може да прихваща балистични ракети в обсег от 20 километра или вражески самолети в обсег от 70 километра.

Знае се, че Вашингтон е одобрил доставката и на преносимите ПВО-ракети FIM-92 Stinger. Сделката е за огромно количество от ракетите.

MQ-9 Reaper

Снимка: АР/БТА

Дронове MQ-9B SeaGuardian

Тази година САЩ поръча производството на 4 дрона MQ-9B SeaGuardian за нуждите на Тайван. Договорът обаче датира от края на 2020 г.

Това е подобрена версия на атакуващия дрон MQ-9 Reaper. Версията SeaGuardian има по-голям резервоар за гориво и може да лети 49 часа във въздуха. Безпилотникът има 6 пилона, на които може да се закачи максимум 1 360 килограма въоръжение.

MQ-9B SeaGuardian има и радар с активна фазирана решетка. Основната му роля е да води борба с кораби и подводници.

Дроновете ще бъдат доставени през 2025 година.

Знае се, че част от договорите може да позволят на Тайван да разработи собствени ПВО системи и дронове.