Сърбия сключи голяма сделка за доставка на китайски бойни дронове. Западната ни съседка ще се въоръжи с CH-95 и CH-92A. Те се присъединяват към вече наличните сръбски дронове "Врабац" и "Гарван". Освен тях проектът "Пегаз" е почти готов. Очакват се и нови попълнения от Иран. Оценките са, че Сърбия има по-високите възможности в сферата спрямо всички свои съседи.

Какво знаем за дроновете на Сърбия?

CH-95

Това е най-способният дрон в арсенала на Сърбия. Създаденият в Китай безпилотник има боен обсег до 4000 километра и може да носи две или четири ракети или умни бомби. С тяхна помощ той може да унищожава бронирани или стационарни цели. Дронът може да атакува и струпвания на жива сила.

Дължината му е 9 метра, а размаха на крилата - над 14. Максималната му скорост е 280 км/ч, а таванът на полета е 7000 метра надморска височина.

СН-95 може да се използва и като разузнавателен дрон. Той има дневна и нощна платформа за фотоелектронно разузнаване, SAR/GMTI радар и оборудване за радиоелектронна война.

Дронът може да остане във въздуха 12 часа и не се плаши от лоши метеорологични условия.

CH-92A

Това е близо два пъти по-малък дрон. CH-92A е дълъг 4,3 метра, а размахът на крилата му е 8,1 метра. Той може да издържи 8 часа във въздуха, а таванът на полета му е 5000 метра надморска височина.

Бойният радиус е 250 км, но максималното тегло на въоръжение е само 75 кг. Това означава, че дронът все пак може да носи две малки ракети или бомби. CH-92A може да се ползва и за разузнаване.

"Гарван"

Междувременно Сърбия разработва собствени дронове-камикадзета. Те са въоръжена версия на малък дрон "Врабац", за който се твърди, че може да носи до шест гранати.

Дронът-камикадзе се нарича "Гарван". той може да носи 12-килограмова бойна глава, докато лети с максимална скорост от 120 км/ч за 30 минути на разстояние от приблизително 100 километра.

"Гарван" е замислен да работи в рояк от множество дронове, управлявани от единствена командна станция. Твърди се, че системата може да се изстрелва от наземни контейнери, монтирани на камиони или ремаркета.

Оригиналният "Врабац" пък се ползва основно за разузнавателни операции.

Други дронове

Иранския генерал-майор Яхия Рахим Сафави, заяви преди време, че Белград е една от 22-те държави, които са подали официална оферта за закупуване на ирански дронове. Новината стана факт след прекратената сделка между Сърбия и Турция.

Иран се доказа като сила в производството на надеждни бойни безпилотници.

Сърбия все още развия и проекта си "Пегаз". Той трябва да може да носи две малки ракети с лазерно насочване. Дори и те обаче биха могли да неутрализират вражески танк, ПВО-система или друг тип техника.

"Пегаз" има боен радиус от 250 километра и по размери напомня на CH-92A. Сита се обаче, че финалната версия ще бъде с малко по-добри показатели.

Не трябва да забравяме, че Сърбия разполага и с малкия сухопътен робот "Милош". Той е снабден с камера и други системи за наблюдение, а основното му оръжие е 7.62-милиметровата картечница M86 с комплект от 500 патрона. "Милош" се управлява дистанционно, а обсегът му е 1 километър.