След обвиненията от Киев срещу Москва: Какво представлява "вакуумната бомба" (видео)
Забраненото от Женевската конвенция оръжие е създадено от германците по време на Втората световна война
Войната в Украйна върна на дневен ред термина "вакуумната бомба". Киев вече обвинява Москва в използването му, а руската страна очаквано отрича.
Някои специлисти определят "вакуумната бомба" за по-страшна от ядрените.
Истина ли е това, какво точно представлява забраненото от Женевската конвенция оръжие?
Предистория
Истинското название на "вакуумната бомба" е термобарично оръжие. Терминът произхожда от гръцките названия за топлина и налягане.
За създател се смята германецът Марио Ципермайр. Той извършва първите опити по време на Втората световна война. Луфтвафе и Вермахтът искат да създадат евтино, но по-ефективно спрямо тротиловите боеприпаси оръжие.
Термобаричното оръжие се състои от два експлозивни заряда. Когато бомбата се пусне по въздух, се задейства механизъм, който детонира първия заряд на определена височина. Във въздуха се разпръсква голямо количество летлива течност или фин прах, а той се смесва с атмосферния кислород.
Разпръснатото вещество е изключително силно запалимо.
Когато образувалият се облак се разшири достатъчно, се задейства вторият заряд. Следва възпламеняване и мощна експлозия.
При самото възпламеняване околният въздух се засмуква от огъня, образувайки вакуум. Оттук идва и другото наименование на термобаричното оръжие - "вакуумна бомба".
Вместо тротил, основата на термобаричното оръжие е запалителната смес. Колкото по-ефективна и в по-голям обем е тя, толкова по-мащабни са пораженията от вакуума.
Ефекти
За населението "вакуумната" бомба е унищожителна.
Убиват вълната на налягане и последващият вакуум. Този процес разкъсва белите дробове на хората в периметъра си.
Най-често срещаните запалителни вещества в термобаричното оръжие са етиленов оксид и пропиленов оксид. Така дори бомбата да не детонира, хората ще вдишат силно токсични вещества и ще загинат от химическо изгаряне.
"Ефектът от експлозия в затворени пространства е огромен. Тези в близост до точката на запалване са заличени. Тези в периферията вероятно ще претърпят много вътрешни, следователно невидими наранявания, като смачкани органи, тежки сътресения, разкъсване на белите дробове и вътрешни органи и вероятно слепота", заявява ЦРУ в доклад за термобаричното оръжие.
Друг документ на американското разузнаване спекулира, че "ударните вълни и натиск причиняват минимално увреждане на мозъчната тъкан... възможно е жертвите на "вакуумната бомба" да останат в съзнание след взрива и да страдат няколко секунди или минути, докато се задушат".
Физическите поражения на сгради също са налице. Въпреки това е трудно "вакуумната бомба" да се сравнява дори с ядрените оръжия. В най-мощния си вариант тя не може да достигне сила от 1 килотон тротилов еквивалент. За сравнение бомбата над Хирошима е имала мощност от 15 килотона.
При вакуумната бомба може да се образува облак с гъбовидна форма, поради което някои хора могат да я объркат с ядрено оръжие.
Кой разполага с вакуумни бомби?
Направата на "вакуумна бомба" всъщност е сравнително лесно.
Най-мощното такова оръжие принадлежи на Русия и е наречено "Бащата на всички бомби". Теглото му е 7100 килограма, а мощността на взрива е 44 тона тротилов еквивалент. Сравнено с ядрените оръжия, това е приблизително 0.04 килотона.
Радиусът, в който "Бащата на всички бомби" нанася поражения, е 300 метра. От това можем да заключим, че дори слаб тактически ядрен взрив би обхванал много по-голям диаметър.
САЩ първи създават мощна термобарична бомба. Тя е наречена "Майката на всички бомби" и макар да е с тегло от 8500 кг, има мощност от 11 тона тротилов еквивалент. Радиусът, в който нанася поражения, е 150 метра.
Испания е третата страна, за която е установено, че разполага с "вакуумна бомба". Първият тест е проведен през 1983 година, а оръжието е наречено "BEAC".
Индия пък разработва термобарични снаряди, с които въоръжава своя танк "Arjun". Русия има подобни реактивни снаряди.
Макар да не са разкрили, Франция и Великобритания почти сигурно имат "вакуумни бомби".
Употреба
САЩ е първата страна, използвала по-масово вакуумни бомби. Това става по време на Виетнамската война. Термобаричното оръжие е особено ефективно, когато е насочено срещу тунели и бункери.
Съветският съюз прибягва до употребата на термобарично оръжие по време на войната в Афганистан. Там се изпробва мобилният огнемет ТОС-1, който изстрелва залпове ракети с "вакуумни бомби". Употребата на оръжието в края на 80-те води е причина съветската система да се сдобие с прякора си "Слънцепек".
Непотвърдени съобщения сочат, че руските военни сили са използвали наземно термобарично оръжие при щурмуването на парламент по време на конституционната криза от 1993 г. и по време на битката за Грозни (първата и втората чеченски войни), за да атакуват вкопани чеченски бойци.
През 2003 САЩ използват най-мощната си термобарична бомба в Ирак, а през 2017 година Вашингтон я пуска над бази на талибаните в Афганистан.
Така се стига и до руската инвазия в Украйна. Първоначално CNN съобщи, че руските сили се готвят да използват "вакуумна бомба", а на 28 февруари 2022 г. посланикът на Украйна в САЩ обяви, че това вече се е случило.