2025 година обещава да впечатли с широк спектър от вълнуващи и зрелищни космически мисии. Очакват се множество опити за кацане на Луната, изстрелвания на мегаракетата Starship, пилотирани мисии и проучването на други небесни тела.

Ето някои от най-значимите космически събития, които се очакват през предстоящата година.

Много мисии към Луната

Снимка: Firefly Aerospace

Още от януари към Луната ще се отправи същинска армия от роботизирани мисии.

Лунният апарат Blue Ghost на Firefly е планиран да бъде изстрелян от Флорида в средата на януари с ракета Falcon 9 на SpaceX. Носещ 10 полезни товара на НАСА, 60-дневната мисия на Blue Ghost ще се стреми към кацане в ударния басейн Mare Crisium, където ще провежда научни изследвания за почти две седмици.

На същата ракета ще бъде и лунният апарат Hakuto-R Mission 2 на японската компания за космически изследвания iSpace. Тази мисия ще поеме по нискоенергиен път към Луната, като кацането е планирано в региона Mare Frigoris четири до пет месеца след изстрелването. Лунният апарат на iSpace също така носи мини-роувър на име Tenacious.

Intuitive Machines, която кацна на Луната със своята роботизирана мисия IM-1 през февруари 2024 г., ще изстреля IM-2 още през януари, също с ракета Falcon 9. Мисията е оптимизирана за южния полюс на Луната, включително полезен товар за търсене на вода, и ще се стреми да кацне в района на Shackleton Connecting Ridge.

IM-2 също носи роувъри и хопъри от партньори от САЩ, Япония и Финландия.

Малко по-късно през тази година ще бъде изстреляна и мисията IM-3.

Blue Origin също може да изстреля своята мисия MK1 Lunar Lander Pathfinder през 2025 г., докато Griffin Mission 1 на Astrobotic също е планирана за 2025 г., след проваления опит с лунния им апарат Peregrine през 2024 г.

Тестови полети на Starship

Снимка: SpaceX

Въпреки че все още е част от тестова и демонстрационна програма, изстрелванията на Starship са едни от най-гледаните и зрелищни космически събития в наши дни.

SpaceX да получи одобрение за до 25 изстрелвания на Starship през 2025 г.

Програмата за полети може потенциално да включва скачване на два апарата Starship в орбита за демонстрация на трансфер на гориво и дори демонстрация без екипаж на Starship Human Landing System — лунен вариант на Starship, който ще бъде използван за мисията "Артемида III" на НАСА през средата на 2027 г.

Haven-1 на път към орбита

Снимка: Vast

С приближаването на края на епохата на Международната космическа станция, комерсиалните космически станции започват да излизат на преден план.

Калифорнийският стартъп Vast планира да изстреля Haven-1 с ракета Falcon 9 най-рано през август.

Построен да приеме четирима души екипаж за до 30 дни, частният пост ще бъде стъпка към по-голяма модулна космическа станция, наречена Haven-2.

Краят на Juno

Снимка: NASA

Изстреляна през 2011 г., мисията на НАСА Juno обикаля Юпитер от юли 2016 г., изследвайки газовия гигант и изпращайки зашеметяващи изображения. Въпреки това апаратът вече е близо до края на удължената си мисия, която започна през 2021 г.

Juno е планирано да бъде деорбитиран в атмосферата на Юпитер през септември, с което ще се сложи край на мисията и ще се предотврати замърсяването на луна като Европа, която може да приютява живот.

Изстрелване на мощен нов небесен изследовател

SPHEREx е нов космически телескоп на НАСА, създаден да извърши изследване на цялото небе в инфрачервения спектър. Апаратът ще създаде 3D карта на над 450 милиона галактики, както и 100 милиона звезди в нашия Млечен път. Телескопът с размер на автомобил е планиран да бъде изстрелян с ракета Falcon 9 от базата Vandenberg в Калифорния през февруари.

Китайската мисия Tianwen 2 за вземане на проби от астероид

Снимка: Addy Graham/University of Arizona

Китай постигна редица големи успехи в последните години, включително изграждане на собствена космическа станция, събиране на първи проби от обратната страна на Луната и кацане на Марс.

През 2025 г. Китай ще се стреми да осъществи първия си проект за вземане на проби от астероид с мисията Tianwen 2, планирана за изстрелване около май с ракета Long March 3B.

Tianwen 2 ще посети близкоземен астероид Kamo'oalewa и ще използва два различни типа технологии за кацане и вземане на проби. След това ще пусне капсула за връщане на Земята през 2026 г., преди основният апарат да продължи на удължено пътуване за изследване на комета от основния астероиден пояс. Мисията може да установи дали астероидът всъщност е част от Луната, изхвърлена от удар на метеорит, и да отвори възможности за бъдещи китайски мисии за вземане на проби от обекти в дълбокия космос.

Индия разширява програмата Gaganyaan за пилотиран космически полет

Снимка: ISRO

Индия се стреми да стане четвъртата държава, която има независими възможности за пилотиран космически полет (след Русия, САЩ и Китай) със своята програма Gaganyaan.

Индийската организация за космически изследвания (ISRO) планира първи пилотиран полет през 2026 г. Тази година трябва да видим първия безпилотен полет на индийския космически кораб. На борда му ще е хуманоиден робот на име Vyomitra.

Нови ракети и прелитания около планети

Снимка: Blue Origin

Наред с всички тези мисии, които са планирани за изстрелване (или приключване) през 2025 г., ще има и множество прелитания около планетарни тела от текущи мисии, включително BepiColombo (Меркурий), Europa Clipper и Hera (Марс), Lucy (астероид 52246 Donaldjohanson) и JUICE (Венера), които ще предоставят възможности за заснемане на вълнуващи кадри и тестване на научни инструменти.

Годината също така ще бъде свидетел на дебютните полети на нови ракети от целия свят, включително Neutron на Rocket Lab, RFA One от Rocket Factory Augsburg в Германия, Zhuque-3 от Landspace в Китай и потенциално Nova на Stoke Space.

За януари очакваме и първия старт на тежката ракета New Glenn на Blue Origin.