В Китай мислят как да транспортират ресурси от Луната към Земята
Концепцията за магнитно изстрелване изглежда най-обещаваща
Китайската космическа програма е почти толкова амбициозна, колкото тази на САЩ. Между двете страни се води истинска надпревара за това кой ще успее първи да усвои Луната - и двете страни планират да изградят бази там.
Пекин вече обмисля и варианти за евтино връщане на товари от Луната до Земята. Група китайски учени иска да изгради магнитна система за изстрелване, подобна на катапулт.
Проектът има цена от 18 милиарда долара. Той ще работи чрез овладяване на ниската гравитация на Луната и липсата на атмосфера. 50-метрова ръка ще се върти, ускорявайки се от магнити, докато не достигне скоростта на излитане от Луната - 8568 км/ч. Тогава тя ще отпусне капсулата с товар, който ще излети към Земята.
Системата има нужда от ток, като за целта ще бъдат изградени слънчеви паркове или малък ядрен реактор.
Основната цел на магнитната система за изстрелване ще бъде да транспортира ресурса хелий-3. Той е много рядък на повърхността на Земята, но изобилен на Луната.
Учените отдавна желаят този изотоп за потенциалната му употреба в бъдещи електроцентрали за ядрен синтез.
Фактът, че сериозни учени в Китай дори предлагат този проект, който звучи като нещо от научнофантастичен филм, намеква, че на лунната повърхност ще настъпи същинска златна треска за ресурси. Логично, но Китай не е единствената световна сила, която обмисля добив на хелий и други минерали на Луната.
Стартъп в САЩ събира пари, за да разработи инфраструктура по извличането и транспортирането към Земята на хелий-3.