Замяната на работниците с изкуствен интелект всъщност е по-скъпа
Изследване на Масачузетски технологичен институт (MIT) открива, че страховете и надеждите около новите технологии може да са неоснователни
Екип от изследователи от Масачузетския технологичен институт (MIT) установи, че в много случаи замяната на човешки работници с AI или роботи все още не е икономически обоснована. Заключението им противоречи на растящите страхове относно технологията, която отнема работните ни места, пише Futurism.
Екипът изследва рентабилността на 1000 задачи за "визуална проверка" в общо 800 професии. Например, проверка на храна, за да се види дали се е развалила. Учените откриват, че само в 23 процента от случаите, замяната на хората с машини би била по-изгодна за шефовете. Причината за това са "големите първоначални разходи за AI системите".
Въпреки това, учените признават, че тази икономическа логика може да се промени с времето.
"Като цяло нашите констатации предполагат, че замяната на работници с AI ще бъде значително, но и постепенно. Следователно има място за политически действия и преквалификация за смекчаване на въздействието върху безработицата", заключава екипът в своя документ.
Страховете от големи вълни от автоматизация се подхранват както от напредъка в AI, така и от масовите уволнения в технологичния сектор.
Въпреки че мнозина предупредиха за тежките последици от загубата на големи работни места в близко бъдеще, технологичните лидери останаха оптимисти за подобна възможност, твърдейки, че тези работни места ще бъдат заменени от нови видове професии.
Според изпълнителния директор на OpenAI Сам Алтман, който говори на миналогодишната конференция на Wall Street Journal Tech Live, заяви, че "това е неизбежна част от всяка технологична революция".
"Изобщо не се страхувам от това", каза тогава милиардерът. "Всъщност мисля, че това е добре. Мисля, че това е пътят към прогреса и ще намерим нови и по-добри работни места."
По време на Световния икономически форум в Давос, Швейцария този месец, проучване сред изпълнителни директори разкри, че една четвърт възнамеряват да намалят броя на служителите си с поне пет процента "поради генеративния AI".
Въпреки че изглежда има консенсус за това, че AI ще дойде един ден за нашите работни места, кога ще настъпи такава промяна все още е горещо обсъждана тема.
В своя документ екипът на MIT се фокусира върху задачи, където визуалната проверка е основната характеристика на работното място
Такава работа може "теоретично да бъде заменена със система за компютърно зрение чрез добавяне на камера и алгоритъм за самообучение", пишат изследователите.
Въпреки това, инсталирането и експлоатацията на този вид система все още би било непосилно скъпо. Особен, ако работникът има и други задачи.
Но с намаляването на разходите за внедряване на тези системи чрез икономии от мащаба или с въвеждането на платформа "AI-as-a-service", изследователите предполагат, че "икономиката на AI може да стане по-привлекателна".
И все пак остават много въпроси. Какво ще кажете за работни места, които не включват визуален анализ? Какво ще кажете за работни места, които могат да бъдат увеличени с AI, вместо да бъдат заменени изцяло?
Както посочва TechCrunch, изследването на MIT е подкрепено от Watson AI Lab на IBM, което означава, че може да е имало финансов интерес да се омаловажат рисковете от замяната на работни места с AI.
Авторите обаче твърдят, че това е просто въпрос на създаване на смислени регулаторни рамки, за да се подготвим за бъдещето.
"За политиците нашите резултати трябва да подсилят значението на подготовката за автоматизация на работа с изкуствен интелект", каза изследователят от Масачузетския технологичен институт и съавтор Нийл Томпсън пред TechCrunch. "Но нашите резултати също разкриват, че този процес ще отнеме години или дори десетилетия, за да се развие и следователно има време за въвеждане на политически инициативи."