Споразумението между лидера в онлайн търсенето Google и американските издатели бе блокирано от съд в САЩ, съобщава BBC. Уеб гигантът вече е сканирал милиони книги, които предлага през платформата си eBooks, пише в. "Дневник".
Google успя да сключи сделката, с която прекрати над 6-годишно дело срещу себе си заради нарушаване на авторските права на издателите. Според съд в Ню Йорк обаче сделката е "стигнала твърде далеч" и ще даде "нелоялно конкурентно предимство" на компанията.
Според условията на сключеното споразумение с Асоциацията на издателите в САЩ, Google може да продължи да дигитализира книги, които в последствие да продава онлайн. В замяна, всяка година лидерът в интернет търсенето ще плаща 125 млн. долара, които ще се разделят между собствениците на авторските права на сканираните книги. Въпреки сделката обаче, съмненията около опазването на авторските права останаха. Причината е, че собствеността на голяма част от сканираните от Google книги остава неясна, което означава, че голяма част от авторите няма да могат да предявят искове за получаване на хонорари от търсачката.
Според съдия Дени Чин, постигнатото споразумение ще даде "значително преимущество на Google пред конкурентите на компанията, което ще се дължи на продажбата на защитени от авторското право произведения". Американското Министерство на правосъдието потвърди решението му. "Google ще може да печели от осиротели творби, чийто авторски права са неясни или неуредени", твърдят от Министерството на правосъдието.
В момента по същия казус тече и разследване от страна на антимонополния регулатор в САЩ. От Google коментираха, че решението е "разочароващо". "Ще преценим какви са вариантите пред нас", коментираха от търсачката. "Като много други, смятаме, че това споразумение ни дава възможност да дадем достъп до милиони книги, които в момента са трудно откриваеми", добавят от компанията.
В официално съобщение по повод съдебното решение, Google коментират, че ще "продължат работа по проекта, независимо от изхода на делото". Компанията вече е сканирала над 15 млн. заглавия.