САЩ и Великобритания обвиниха Китай в шпионска киберкампания
Хакерската група с прякор "AПT31" изготвила цял списък с цели на атаките си
Американски и британски правителствени служители днес повдигнаха обвинения, наложиха санкции и поискаха обяснения от Пекин във връзка с мащабна кампания за кибершпионаж, за която се твърди, че е засегнала милиони хора - включително законодатели, учени, журналисти и други, предаде Ройтерс.
Още по темата
- Китайските хакери са откраднали 60 000 имейла на Държавния департамент при атаката на Microsoft
- Великобритания и САЩ наложиха санкции на руски хакери заради кибершпионаж
- "Майкрософт": Руска хакерска група е получила достъп до вътрешни системи на компанията
- Хакерите могат да шпионират какво си пишете с ChatGPT
- Русия легализира "белите" хакери
Властите от двете страни на Атлантическия океан обвиниха хакерската група с прякор "AПT31", че е част от Министерството на държавната сигурност на Китай и е изготвила цял списък с цели на атаките си, сред които служители на Белия дом, американски сенатори, британски депутати и правителствени служители от целия свят, които са критикували Пекин. Засегнати са също и компании в областта на отбраната, дисиденти, охранителни компании, казаха те.
В обвинителния акт срещу седем от предполагаемите китайски хакери американските прокурори заявяват, че дейността им е довела до потвърдено или потенциално компрометиране на работни компютърни профили, лични имейли, онлайн хранилище на данни и записи на телефонни разговори на милиони американци.
Целта на глобалната хакерска операция е била "да се репресират критиците на китайския режим, да се компрометират правителствените институции и да се откраднат търговски тайни", каза в изявление заместник-главният прокурор Лиза Монако.
Посолството на Китай във Вашингтон засега не е отговорило на исканията за коментар на американските обвинения, но китайското посолство в Лондон описа по-ранните британски обвинения като "напълно изфабрикувани и злонамерени клевети".
Съобщенията бяха направени, след като и Великобритания, и САЩ наложиха санкции на фирма, която според тях е подставена компания на китайското Министерство на държавната сигурност.
В изявление на Министерството на финансите на САЩ се казва, че санкциите са насочени към компанията "Ухан Сяожуйчжъ сайънс енд текнолъджи", както и към двама китайски граждани.