Най-мощните оръжия на Китай през XXI век
Китай има вторият най-голям военен бюджет в света и активно модернизира своята огромна армия. Кои са най-мощните и футуристични оръжия на китайците.
Китайската Народна Освободителна Армия е най-голямата в света по брой на активни военнослужещи - 2 285 000 души, а по-голямата част от военния бюджет на Поднебесната империя отива именно за поддръжката на състава. Факт е обаче, че все повече пари се дават за модернизация и развитие на футуристични оръжия.
Китай се готви да заеме логичното си място на глобална суперсила през XXI век, а като такава тя трябва да има силна и технологична армия, която да не разчита единствено на своята бройка.
Кои са най-важните съвременни китайски оръжия?
Chengdu J-20
Това е първият стелт самолет на китайците, като проектът за създаването му започва през 90-те години на миналия век. Самолетът доразвива значително съветския проект МиГ-1.42 и използва технологии от американския F-22, получени от хакери. Според слуховете китайците са успели да се сдобият с парчета от сваления през 1999 г. стелт F-117 над Сърбия, като това им е помогнало значително в проекта. J-20 е замислен като самолет с голям обсег, който да прониква в среда с комплексна противовъздушна отбрана. J-20 ще служи като важна платформа на китайската армия. Самолетът ще бъде официално приет на въоръжение през 2019 г.
Вижте как изглежда Chengdu J-20 >> >> >>
Shenyang J-31
Това е вторият китайски стелт самолет, който изглежда почти идентичен с F-35. Мненията на експертите не са едностранчиви. Някои твърдят, че самолетът е изцяло независима разработка, която прилича на американския F-35, поради еднаквите цели на разработчиците и сходните им решения. Други обаче смятат, че китайците са си спестили десетки години на разработване, като са хакнали сърварите на Пентагона и са откраднали плановете на F-35. За J-31 се знае малко, като последният публичен полет на самолета е бил преди 5 години. Най-съществената разлика с F-35 е свързана с двигателите, които са 2 на брой, но самолетът не може да излита и каца вертикално. Според слуховете подобрен трети прототип на самолета ще полети до няколко години, а J-31 ще бъде предназначен за палубната авиация на Китай, като по-бойни показатели ще превъзхожда F-35, като освен това ще бъде значително по-евтин.
Вижте как изглежда Shenyang J-31 >> >> >>
Xian H-20
Това е третият стелт самолет в списъка ни, за който все още не се знае почти нищо. Факт е, че H-20 се разработва, а съдбата му е да се превърне в основния бомбардировач на Китайската армия през XXI век. Дизайнът е сходен с този на американския B-2, а стелт способностите на самолета ще бъдат изключително силни. Първият полет на Xian H-20 ще бъде около 2025 година, като отсега се знае, че самолетът ще бъде дозвуков и с полезен товар от над 10 тона. Очакванията са H-20 да може да достигне незабелязан до Хавай без презареждане във въздуха.
Вижте как изглежда Xian H-20 >> >> >>
DF-41
Това е бъдещият "работен кон" на "Втори артилерийски корпус" на Китай - другото име на ядрените сили на страната. DF-41 е стратегическа балистична ракета, която може да се базира в силози, на подвижни платформи и дори във влакове. Със своя обсег от над 15 000 км ракетата ще може да достига до почти всяка точка на планетата. Разработката на DF-41 стартира през 80-те година, а проектът е замразяван на няколко пъти. Първият тест на ракетата е на 13 декември 2014 г. DF-41 може да носи до 12 бойни ядрени глави, всяка с максимална мощ от около 1 мегатон. Според американското разузнаване само 20 ракети DF-41 ще са достатъчни на Китай, за да нанесе "напълно парализиращи" удари на САЩ.
Вижте как изглежда DF-41 >> >> >>
DF-26
Китай разработва усилено противокорабни балистични ракети, който да защитят страната от масирана инвазия по вода. DF-26 е най-новата оръжие в този арсенал, като обсегът на ракетата е от 4000 км. Ракетата може да носи и ядрена бойна глава с мощност до 300 килотона, а основното и предназначение е да се справи с американските самолетоносачи и да парира военноморското надмощие на САЩ. Друго предимство на ракетата е нейната маневреност, която позволява да се уцели движещ се кораб.
Вижте как изглежда DF-26 >> >> >>
DF-ZF
DF-ZF има хиперзвукови способности и може да се движи със скорост от 12 359 км/ч. До сега са проведени 7 теста, всеки от които е бил успешен. Предвидено е първоначално DF-ZF да се изстрелва от ракета, но за разлика от традиционните бойни глави, DF-ZF ще е ускорява допълнително и ще е напълно маневрена при хиперзвукова скорост. Това става благодарение на върхови материали и много способен миникомпютър, който контролира полета. Заради своята висока скорост и маневреност DF-ZF не може да бъде свалена от средствата за противоракетна отбрана. DF-ZF може да бъде оборудвана и с ядрена бойна глава, но заради високата си скорост може да се използва и като кинетично оръжие, чиято разрушаваща мощ се дължи единствено на теглото и скоростта на устройството.
Вижте как изглежда DF-ZF >> >> >>
Type 99A
Това е най-модерният китайски танк, който е на въоръжение от 2011 година. Type 99A е ъпгрейд на Type 99, който от своя страна е "модерен прочит" на съветския T-72. Основната разлика със съветския танк обаче е бронята на купола, която има доста по-различен дизайн и предлага много по-добра защита. Танкът разполага с 125 мм оръдие, което има обсег от 5 километра и е подпомогнато от стабилизиращи системи, позволяващи стрелба от движение и автоматични корекции на мерника. Type 99A има дизелов двигател с мощност от 1500 к.с. и може да се движи по асфалт с 80 км/ч или по пресечена местност с до 60 км/ч.
Вижте как изглежда Type 99A >> >> >>
"Великата пясъчна стена"
Китай има амбицията да оспори американското морско господство в Тихия океан. Комунистическата държава има на разположение само 1 самолетоносач, като в строеж е още един. Според китайците обаче самолетоносачите имат една неприятна особеност - те могат да бъдат потопени. Това обаче не важи за пясъчните острови, които Китай строи в Южнокитайско море. За база са използвани живи коралови рифове до архипелага Спратли, намиращ се в спорни води. Върху тях са изсипани тонове пясък, върху който по-късно са построени летища, пристанища, радари и складове. За електроснабдяването на островите се разработват мобилни ядрени реактори. По-същество Китай създава непотопяеми самолетоносачи и едновременно с това завоюва територия. Освен изкуствените острови, Китай има планове да създаде подводна база на голяма дълбочина, но поради естеството на проекта за него няма почти никаква информация.
Вижте как изглежда"Великата пясъчна стена" >> >> >>
Китай се стреми да настигне САЩ и финансира едновременно множество перспективни проекти. Знае се, че азиатците имат разработки свързани с лазерно или електромагнитно оръдие. Като перспективни за китайците са биотехнологиите, които могат да имат както цивилно, така и военно предназначение. Всичко това кара ЦРУ да смята, че Китай не съобщава истинските параметри на своя военен бюджет, който е по-голям от обявеното.