Intel процесор за новия таблет на Samsung
Samsung е избрал процесор на Intel за новата версия на един от топ таблетите си. Това е голяма победа за американския производител на чипове, който изпитва трудности да се наложи на мобилния пазар.
Обратно в новинатаКоментари - Intel процесор за новия таблет на Samsung | IT.dir.bg
Коментари
НАправо като четах тука предните дни оставах с впечатление, че Самсунг правили всичко какви суперпроцесори правили. Даже на Епъл процесорите били Самсунг и прочие. Пък то ква стана Епъл ги заряза с процесорите, а сега и самите те се зарязаха и минаха на Интел. ;):)
Самсунг не правят CISC процесори, само RISK, статията не е много ясна от технически гледна точка. Ако Самсунг са решили да пускат таблет с Windows 8, няма как да го подкарат на RISK процесор и може би затова ще минават на Интел.
Защо не правят смартфони и таблети с чист Linux а мъчат хората с некви полу операционни системи с изисквания до небето
А познай де! Щото Андроидя и Виндозето са бъкани с проследяващи и шпиониращи програми, а Линукса е ОС с отворен код, и на който каквото не му харесва може да си го махне и прекомпилира без него! А това не е изгодно за Матрицата...
Всички процесори на Apple A4, A5, A5X се произвеждат от Samsung. Но архитектурата на процесора е от Apple. Те на времето доколкото си спомням купиха някаква компания която се занимаваше с такива неща.
Да така е, но може би се има предвид процесорната линия Атом, да се използва за таблети с Андроид. Това е правено и преди но без особен успех заради по високата консумация на Атомите. Сега обаче консумацията е много по-ниска, имат интегрирана графична карта в чипа на процесора, а производителността както винаги в пъти по-висока от тази на Арм. Може би вече е оправдано да се използват от гледна точка на производителност/разход на енергия. А цената едва ли е толкова добре. Но както се прави при завладяване на пазара навярно ще продават на загуба първите си няколко милиона чипове, така че някой производител ще намаже
Щото за Линукс приложения за средния потребител почти няма, тъй като са малко програмистите дето да се трудят за без пари, а за чест и слава. Тоест като ти доставят смартфона с Линукс, първото нещо, което ще усетиш е, че няма откъде да си дръпнеш нито свястна игра, нито каквото и да било друго. Е, не е като съвсем да няма приложения, но не вършат работа на масовата публика, която е глезена с милионите програми в Епъл и Гугъл сторовете.
Сегашните Атом имат производителноста и енерго ефективноста на чипсетите на Нвидия (поне според подробни тестове проведени от едни от големите сайтове). Цената им също не се различава кой знае колко от Арм процесорите от високия клас. Т.е. Атом са с производителност и енергоефективност на среден клас Арм процесори при цена около тази на скъпите Арм...
Интелските х86 процесори от край време са си с RISK архитектурa. Само инструкциите които изпълняват поради исторически причини са CISC. След като се заредят в процесора CISC инструкциите се трансформират в RISK инструкции които вече се изпълняват от процесора.
Мдам, може би е така. Но на едно ядро - на колкото се изпълняват повечето приложения съм сигурен че са много добре Атомите. От друга гледна точка напоследък много навлизат едни i3 и i5 U серии които се използват за Уиндоус таблети, които са поне 3 пъти по-бързи от кой да е Атом (не си спомням точно колко). Има бъдеще пред Интел. Още малко им трябва за да окупират и този сегмент.
Да бе Защото отначало Андроида имаше приложения Който иска да пусне ЛИНУКС или каквото и да е друга ОС ще трябва да инвестира милиони за разработка на приложения И ще стане, няма проблем
Трудно ли е да го схаванеш или аз лошо ти обяснявам? Гугъл развиха Андроид и платиха за разработка на приложения Ако някой иска да пласира Линукс устройства, ще трябва да инвестира пари за да ги направи атрактивни и конкурентни Е, горе долу това са направили Гугъл - променят за тях Линукс, плащат за приложение и воала - нова мобилна ОС Така че ей така просто няма да се появят масови Линукс у-ва, трябва малко да се инвестира в разработчици
че архитекти брях че чудо ...те и алуминий дизайнират гаче ли ...))) изящно при оова и иновативно
скоро ще е примиерата на Ubuntu phone. На сайта на убунту има инфо.съвсем сериозна информация и съвсем сериозен продукт.
Кода е свободен за сваляне. Прегледай го (ако можеш) ... компилирай си го за твоя телефон (ако можеш) и така ще си 100% сигурен кой (не) те следи ... аман от конспиратори-разбирачи
Аз пък си поиграх с Lenovo Thinkpad 2 с интелски процесор и Windows 8. Windows-а стартира за 10-ина секунди (по-бързо от iOS и Android). За офис нужди работи съвсем прилично. Е, като му качих VS2012 със 5-6 проекта с над 5000 външни зависимости взе да кляка, но това май е нормално. Иначе на Win 8 десктоп програми (като VS2012) просто не се работи комфортно с тъч интерфейс (въпреки писалката). Мишката е с много по-висока разделителна способност.
Тестовете в сайта включваха таблети с Intel Atom Z2760 (1.8Ghz, 2 ядра + HT), Nvidia Tegra 3, Apple A6X, Samsung Exynos 5 Dual. В тестовете въпросния Атом се представя добре. Както отбелязва hehe по-долу с офис задачи, интернет и емейл справя се добре докато за по-сложни задачи по-добре да се ползват предвидената за целта техника (нещо различно от телефон или текущата генерация таблети). Но все пак нека да почакаме следващата серия Интелски процесори (Core i* ще се появят след месец-два, а новите Атом към края на годината). Като излезнат таблетите, ноутбуците и телефоните с новите процесори ще стане интересно.
Все пак VS2012 е далеч от нормална десктоп програма... ;) Атом процесорите са за да си провериш пощата, да разгледаш някой друг сайт, евентуално да изредактираш някой офис документ. Ако ще програмираш или правиш нещо друго сериозно (рисуване, филми, чертежи, т.н.) - по-добре вземи нещо по-мощно с повече и по-бързи памет и диск.
Хахахаха ти ме уби от смях бе човек.Как ще са в основата си RISK.Най-малкото от това трансформиране ще се губи производителност.Преди са били чисти CISC но сега са и двете, както и повечето съвременни RISC процесори изпълняват и CISC инструкции.
Най-мощните, стабилни, с най-много конски сили процесори са китайските зверове Rockchip, VIA и Qualcomm. Всички те са с ARM архитектура, харчат малко ток, греят малко и работят много. Бъдещето на процесорите в световен мащаб е китайския изгряващ процесор на Loongdon - Godson или нещо такова. Вече го правят по 28 нанометрова технология и самата архитектура е китайска - направили са го за да не зависят от западните патенти. Стъпят ли братята китайци на пазара на процесори - компютрите ще станат евтини и достъпни за всяко бедно дете по света. Сега цените са надути заради интелектуалната собственост иначе струват некви стинки.
Останал си доста назад във времето... По-добре е да излезеш навън и да се осмихнеш на слънцето (само изчакай да изгрее)
Брях, кога Qualcomm станаха китайци? То вярно половин Калифорния са китайци, ма териториално са още в САЩ. Иначе китайските чипове печелят популярност, но козовете на Qualcomm и Samsung нямат край :)
Не съм го взел за работа, просто трябваше да направя този проект... и най-лесният вариант от гледна точка на разработка и тестване беше да работя направо на него. Освен това предполагам, че самия VS2012 е направен пръчковидно, като се опитва да индексира и анализира външните зависимости (заради разните му там екстри) и с това запушваше всички ядра, с което караше дори интерфейса да са мотае. Друга хипотеза, която ми хрумна, е, че процесорът прегрява, и за да компенсира намалява производителността, при което машинката почва да влачи. Но като цяло свърших работата само с таблета, докато в другите случаи (Android, iOS) щеше да ми трябва и десктоп машина за кодирането. В заключение, машинката се държи доста добре за таблет, и може доста повече от конкурентните устройства. Цената и била към 300 паунда, което я прави конкурентна, а и това да можеш да си клатиш всички уиндоус приложения си е голям плюс.
Мда... сега като се събодих е прекрасно :) Но това не променя ситуцията с архитектурата на Интелските процесори.
Никой не те спира да си качиш Linux на всеки телефон, който може да работи с Андроид! След като Андроид работи на въпросния хардуер, значи и чист Linux трябва да работи - действай!
е Четвъртата интелска генерация Core CPU. Има един модел Haswell ULT който в момента се прави за таблети, 7W. Тази отгоре използва настоящия Атом (Clovertrail), който вече е остарял. Чякай наследника му Baytrail по Коледа.