Коментари - Германия и Франция разработиха свой релсотрон | IT.dir.bg
назад

Германия и Франция разработиха свой релсотрон

Френско-германския изследователски институт (ISL) е разработил прототип на електромагнитно оръдие, известно като релсотрон.

Обратно в новината

Коментари - Германия и Франция разработиха свой релсотрон | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Сега очаквайте "спеца"гогов да напише какво ЩЕ направят руснаците през близкия век

"... това е енергия, която би стигнала да снабди с ток половинмилионен град" - а за колко време?

Точно след като американците се ОТКАЗАХА от прототипите :) п.п. Много тъпо звучи преведено на бг - "релсотрон".

Ще са виновни за още повече неставащи малки буби ?

За хилядни от секунда.

Това камионче на снимката изглежда като пластмасова играчка.

Se taia

Просто редактора не прави разлика между електирическа мощност и енергия. Типично за жалост...

Тия с катетрите стават ли?

Това са Соник танковете от Dune II

2км/сек е твърде ниска начална скорост за да изпратиш нещо на 200 км освен ако то самото няма двигатели.

всичко това се обезмисля, като ти Бльокнат една ракетка от 2500 км.

Отчитайки и забавянето това са около 20 секунди полет-напълно е възможно.

исках да напиша 2 минути полет .извинявам се.

НАТО кога ли ще стигне ЩЕ-тата на руснаците, които вече са излезнали?

релсотрона изтрелва малки влакчета.... добре че не са го превели железопътна пушка...

Балистичната дистанция не е функция на началната скорост, а на кинетичната енергия. В нея участва масата, освен квадратът на скоросттта. За не много масивни тела 200 км наистина идва множко, но сегашната корабна артилерия спокойно блъска на 100 км, а тежките гаубици на 60. Снарядът лети повече от минута, а големите калибри даже се виждат и чуват от земята. Грешката е друга - 2000 m/s не е истинската скорост на railgun-а. Танковите оръдия по правило имат прав изстрел равен на началната им скорост, т.е. дистаницията му е тази, която е достига за 1 секунда. Гладкоцивните оръдия в момента са с V0 над 1400 m/s. При тях снарядите са подкалибрени и леки, та началната енергия не е като на тези електромагнитните. При тях се цели дулна енергия в диапазона десетки MJ, а това се постига със скорости между 2000 и 3500 m/s. В тази статия е тюрлю гювеч между скорост, сила, мощност и т.н.

Кинетичната енергия на това нещо принципно е като на локомотивче, движещо се с 200 км/ч. Повечето ги слагат на кораби, за да издържат отката. Това щом е на камион, ще е бая по-слабо, за да не го катурне при изстрела.

Нещо като съвременен катапулт. Ма то и човечеството не е мръднало етически от средновековието насам. Да не кажа, че е регресирало. Кой викаше, маймуна с ядрена сопа.

не е заради отката , то почти няма :)) ... най-вече е заради електрическия заряд и от чисто тактически причини ...

СПАЗМОТРОНИТЕ СКОРО ЩЕ ХОДЯТ С ЧАЛМИ ... ТВА ИМ Е ПРОБЛЕМА :))

Излезнали са през устата на руснаците, след като са им влезли отзад тези ЩЕ-та

Ало, откат няма при безоткатните системи - или ракета, или стартов заряд с реакитвен компенсатор като на РПГ. Това нещо си има откат със същата енергия, с коята снарядът излита. Никой не е отменял нютоновата механика и онези приказки за равното по големина и обратно по сила противодейсвие. Понеже си мислиш, че като силата е електромагнитна и няма противодействие, ще ти го обясня, за да си го представиш - силата, с която камионът изстрелва снаряда действа и върху оръдието и го избутва в обратна посока, като инерционното съпротивление е пропорционално на масата на двете тела. На това му се вика импулс - сила по време. Както огнестрелните имат откат, така и електромагнитните, а също и механичните като катапулти, лъкове, арбалети и т.н.

То е пластмасова играчка или макет, ако искаш да изкараш играчката не за деца.

Проблема на това на пръв поглед е, че няма да има точността на ракета. Тоест става за масов бой. При гаубиците например се цели от втори опит, като някой следи целта и казва колко настрани, и накъде пада, и по разни таблици изчисляват с как да се насочи. Не е ясно как се презарежда? Така че дори само от тази гледна точка вече имаш няколко недостатъка. Не става за нацелване от първи опит, да не говорим за подвижна цел тип танк. Малко ще е на случайност. Става при масов бой. След първият изстрел ще са предупредени, ако някой има на целта.

Алооооо импулс е маса по скорост!!!!! Прочети си учебника от 8 клас.

Хора, бе разберете, че това са още начални разработки, сега се тества само концепцията. За детайлите - по-нататък. Звучиш като оня френски генерал, дето преди 100 години обяснявал как самолетите нямали практическо военно приложение...

няколко ракетки Топол-М и приключваме с европата .Топол-М тежи 47 тона и е дълга 23 метра. Способна е да порази цел на разстояние 10 000 километра. Може да носи до 10 ядрени заряда с общо тегло 4,4 тона. Според данните Топол-М трудно може да бъде прихваната и свалена от вражески установки, защото набира изключително бързо свръхзвукова скорост и се движи с променлива траектория може да излиза в открития космос и да се връща обратно в атмосферата. Айде честито.

И кво общо имат "Топол"-ите с рейлгъна? Пак сравнявате несравними неща. Все едно статията да е за най-новия Калашник, а ти да обясняваш колко лошо удрят F-16.

Русия стига да каже, може да превземе Украйна за един ден. Но не това им е политиката. Като в Сирия - свършиха си работата и си тръгват.

Ало, да, кого търсите? Имате грешка, частен дом е. Импулсът има няколко извеждания. Мерната му единица в СИ е N.s. Нютонът е производна мерна единица за сила. Силата е m.a, т.е. kg.m.s-2. Скоростта е разстояние за време, т.е. m/s. Като умножиши сила по време и получаваш мерна единица N.s, което е kg.m.s-2.s = kg.m.s-1, а това е точно маса по скорост. Като инженер, обяснявам на гимназиален зубър - всяка величина може да бъде изведена по поече от един начин, а сигурната проверка за това е дали мерната единица накрая съвпада. Да ти го обясня ли с интеграли или и така разбра какво ти казвам? Питам, защото очевидно не ти е ясно от написаното от мен, че много добре знам за какво говоря и бързаш да ме поправяш без да си дадавш сметка, че твоето е същото като моето, но не е официалното определение, а е едно от вторичните.

Май твърде сложно го обясних за някой, който е наизустил нещо в училище без изобщо да вникне или да разбере същината, т.е. зубър. Затова: маса по скорост = сила по време, т.е. е едно и също, просто представено по различен начин, като аз дадох официално приетият в СИ, а ти в нечий български учебник, където обикновено всичко е така представено, че да не се вникне за какво става дума и да си останеш с повърхностни знания, с които да се излагаш на воля.

В заглавието пише "разработиха". Не разработват, разглеждат или оценяват. Руснаците вече си правят танкове с ракети. Очевидно е предимството на ракети за точна стрелба - 1 цел, 1 изстрелване, 1 поражение. Гаубиците вършат работа за например Северна Корея да срине Сеул. Но това е при масов бой или да накарат някой да бяга от сграда, ако се е бил разкрил и е бил цел.

Съществуват противооткатни у-ва, които се ползват за точно такива цели (бойната установка се монтира с линеен лагер в/у система с газови бутала). Такова се ползва примерно в самоходната минохвъргачка "Тунджа".

Това с таблиците е чалъмът от световните войни, защото тогава е нямало бърза изчислителна мощ и затова резултатите са били предварително пресметнати и само е трябвало да ги намериш по таблични параметри. В днешно време изчисляването на балистични траектории е елементарно, става за секунди и отчита един куп допълнителни фактори, спрямо едновремешните таблични. Към днешна дата нещата са други и това без да има акитвно управление по траекторията пак е изключително точно. Предназначението на кинетичните, т.е. бронебойни, а не осколъчни или фугасни снаряди са бронирани, т.е. малки цели, а не обстрел, та няма как да не е точно. Напиши в youtube MRSI (Multiple Rounds Simultaneous Impact) да видиш за какви сметки става дума, в технология отпреди десетилетия.

Ей, това митовета от БНА... Руснаците вече правили танкове с ракети... Това, закоето говориш се казва управляем реактивен снаряд и за него логиката е друга. Снарядите се стабилизират чрез жироскопичен ефект, като за целта се развъртат чрез врязването на меден пръстен в нарезите на цевта на оръдието. При скорости над 1200 m/s, инерционните сили стават прекалено големи и пръстенът не може да развърти снаряда, а просто се къса. Поради това всички минаха на гладкоцевни оръдия, където стабилизацията на снарядите е чрез опашно оперение. Така и така това вече мяза на ракета и има възможност за управление чрез контролни повърхнини, дето им викате "перки", колко му е да му боднат и един реактивен двигател, който още малко да увеличи дистанцията на правия изстрел. Пробелмът на това е, че снарядът е с променлива маса и голямо напречно сечение, за да се вмести цялата тази дандания, а това е проблем, защото намалява пробивното действие. поради това се налага да им слагат кумулативни бойни части и става една... Американците затова предпочитат подкалибрени неуправляеми бронебойни снаряди, които са просто една стрела с висока плътност и това е. При съвременните прицелни системи няма нужда от управление на дистанции между 1 и 2 км, а активната защита е много по-неефективна срещу връхлитаща пръчка от волфрамов карбид или обеднен уран, отколкото срещу кумулативна струя.

Много митове в тая БНА, ей... "Противооткатно" устройство може да бъде само това, което създава обратна сила на тази на отката. Такива са т.нар. безоткатни системи, които црез сопло правят реактивна сила, която да противодейства на силата на отката. Това, за което ти говориш се казва накатна, а не противооткатна система и нейната цел е да ограничи импулса да си остане в цевта и затвора, като използва амортизатор, който да ограничи предаването му към установката, за сметка на цевта. Откат нямат системите за залпов огън и всичките му ракети, защото при тях задвижващата сила не е за сметка на установката, ами е чисто реактивна и не се нуждае от камера и цев. С накатната ситема като частично разединиш електромагнитното оръдие от останалата маса на установката, лафетът няма да се тресе толкова, но самото оръдие ще изпита по-голямо количество движение - Q, защото вече инерционната му маса ще е по-малка. За да си го предтсавиш - субкомпактен пистолет 9х19, като Глок 26 "рита" повече от някой масивен Хеклер в същия калибър, а той пък скача повече от някой 3 килограмов картечен пистолет, който почти не шава. Всичко се свежда до инерционните сили. Колкото по-малка е инерцията, т.е. масата, толково повече ще е количеството движение.

Вие глупавите русофилистици само за някакви ракети говорите, но не ви стига акъла, че ще пукнете и вие, защото на ВВП едва ли му пука за някакви нискоинтелигентни незнайни предатели.

Пък ние ще летим със самолети тип Врабче за да умира противника ....от смях

С тази разлика че ядрените оръжия се създават за да не се използват никога. Щатите имат Трайдънт 2, а руснаците - жалката Булава..

Сравнението с интерконтинентална балистична ракета е изключително неудачно. Проблема на Топол М, както на всяка друга балистична ракета е, че няма практическо приложение без ядрен/термоядрен заряд. Така наречения полезен товар на Топол е малко над 1 тон. Ако се използва конвенционален заряд, изстрелването на 50 тонна ICBM за да достави 1 тон експлозив е като да убиеш муха с 155мм гаубица. Цената на самата ракета ще е по-висока от разрушението което може да причини. Защо не е добре да се използва атомно оръжие, мисля да не се опитвам да коментирам. Релсотрона (електромагнитното оръдие) има съвсем друго приложение - ясно е, че нищо не може да се доближи по унищожителния си потенциал на термоядрено оръжие, но пък с напредването на технологията, релсотрона се предполага да има някои уникални предимства - ниска цена на произведен изстрел, компактни муниции, които са и инертни, практическа неуязвимост към зенитни артилерийски системи за близка защита като AK-630, Phalanx, Type 730 и съответни еквиваленти и др.

Кой те излъга? Не само че не са се отказали а 2 компании се състезават с проектите си - BAE и General Atomics

ХаХа то ти си зубърът щото прочетеш нещо в Уикипедия и вече УОУУУ вижте ме. За изчисляване на кинетичната енергия ти трябва масата и скороста чаткаш ли сега??? Мистър уикипедия вземи прочети за законът за запазване на импулса а не някакъв частен резултат, аз мога така да изведа и хиляда други формули.

Ква уикипедия, бе?! Технически университет, ама от времето, докато ще се учеше нещо там. Виж по-надолу съм писал за Ек. Какво общо има законът за запазване на импулса или законът за запазване на количеството движение в тукашния контекст и с какво ми противоречи?! Чул, недочул за някакви физични закони и се намесва глупакът, колкото и той да каже нещо, без значение колко е уместно. Кажи, кое от твърденията ми не е вярно или не е подплатено, вместо да се правиш на остроумен.

На мен ми е преподавана тази система като "противооткатна" в часовете по Артилерийска подготовка. Ти я наричай както ти харесва.

Поредното изобретение за избиване на хора. Не направят нещо, което ще е полезно на човечеството, а само се чудят как да се избиват.

Не казвам че не е вярно а че не е уместно в случаят. Я ми кажи този релсотрон за колко време действа със силата ама ми го кажи в микросекунди за да пресметнем импулса с точност???? А сега кой е глупакък??? Имаш начална скорост 2000м/с имаш и масата на снаряда оттам и точна стойност на импулса. Имаш и закон за запазване на импулса. От там нататъка можеш да си изчислиш каквото си искаш "умнико".

гледаш чернобяло на нещата искаш ли списък на "военни" изобретения след това намерили приложение за невоенни цели? ако го зачеркнем тоя списък ще се върнем почти в каменната ера

и това какво отношение има към френско/германските нови оръжия?

"Учените са използвали материали ,които на практика провеждат електрически ток без загуба." - това ще да е същността на технологията, която пък се базира на големи количества спейс кейк и спейс браунис достѝавени от най-добрите производители в Амстердам.

Аха, те и в Сирия за един ден свършиха работата - докато организират Ислямска държава, после мъка с един Алепо повече от година.