Коментари - Сателитните снимки на Google - на 13 години | IT.dir.bg
назад

Сателитните снимки на Google - на 13 години

Ha 5 aпpил 2005 гoдинa Gооglе aнoнcиpa нoвa oпция в Gооglе Марѕ – caтeлитни cнимĸи на Земята

Обратно в новината

Коментари - Сателитните снимки на Google - на 13 години | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Да, супер услугя сяма дя буше актуална. В момента сателитната снимка на София е от преди 2-3г. няма северната тангента, няма цели блокове и други сгради по кварталите. За "стреет вю" да не говорим.

Поредния мрънкалник.

Основополагащ въпрос при създаването на каквото и да е за какво го правиш. Пътувам някъде далеко един, два пъти в годината. Не виждам причина да инвестирам няколко стотин лева в добра навигация. Преглеждам маршрута на картата, отварям Street view за да видя как изглежда възлово кръстовище на което трябва да завия. Виждам че там има двуетажна къща с двор. След това се оказва че къщата отдавна я няма и на нейно място стърчи огромен мол. Google maps има претенциите да помага на хората. Тоест не е създаден за развлечение. В този ред на мисли с какво ще ми помогне сателитна снимка с пет, а на някои места и повече годишна давност?

Това за което говорите, отнесено към базата за цялата Земя - може да се приеме като мнооооого рядък частен случай... Просто помислете за какви обеми информация става въпрос и как се набавят, съхраняват, актуализират и предоставят за ползване. Бих казал, че услугата е гениална.

ми не я ползвай услугата бе. Аман от мрънкалници.

Ходи снимай, като не ти харесва.

чист подарък прави гугъл на целия свят с googlemaps ама пак се намира някой да мрънка никой не иска нищо от него нит пари и нит нещо да прави и пак е недоволен от подаръка ко са? ако му подаря стотачка сигурно ше заплаче "ма що толкоз едри ми даваш?"

преди следващия мрънкалник да се намеси, се пак си дайте сметка какво прави google обработва безумни количества сателитни снимки (коства маса пачки) а уличните снимки? как се случват според вас? ми нека обясня кола с камера във всички посоки (струва пари), карана от шофьор (без пари не бачка), кара и снима всяка уличка на тоя свят (бензина май не беше безплатен, ако греша поправете ме), от всяка снимка трябва да се изтрият всички реклами, номера на коли, лица ... от оператор (и пак без пари не бачка, баси наглия), и цялото това нещо да се монтира заедно пак от оператор и пак за пари. всяка стъпка поставена в контекста на цялата ни планетка струва множество милиони. крайния резултат стотици милиони инвестиция в google maps, който ви се дава на готово само трябва да имате комп и интернет. няма цена, няма такси, няма абонамент, няма нищо аз мога да кажа само едно "Мерси Гугъл супер си!"

Имаш безплатна навигация на телефона с гласов асистент. За какво ти е да помниш къщата, като асистента постоянно ти казва кога и къде трябва да завиеш? Мрънкалник.

снимки и навигация. А мрънкачите - като не им харесва, да ползват руската такава, ха,ха!

Знаеш ли колко самолета има едновременно във въздуха? В пиковите часове достигат петнайсет хиляди. Като отвориш флайт радара на Ескай за всеки самолет ще видиш кога е излетял, на каква височина и с каква скорост лети, кога трябва да кацне, къде точно се намира в момента, и още куп друга информация. Това се обработва в реално време и ти се дава безплатно. Една работа или я можеш, или не. Като не можеш не се захващай. Тия от Гугъл много не ги мисли. Не са станали милиардери защото си харчат парите да ти дават безплатна услуга. Голяма част от снимките им не искат кой знае колко честа актуализация. Пустини, планини и морета няма много да се променят за десет години, докато една улица за десет години може да стане неузнаваема. Като имаш в предвид и че много държави не разрешиха да им заснемат улиците инфото което трябва да се актуализира не е кой знае колко много.

Всичко е точно само дето снимките не са сателитни, а самолетни, ама това са подробности..

През 1981г от Байконур беше изстрелян спътникът "1300 години България". Не знам колко е Българското участие в изработването на корпуса и летателната част, но електрониката вътре беше изцяло Българска. Една от програмите, обслужвани от тази електроника беше за издирване на тракийски могили, като монтираната за целта електроника виждаше до около 30 метра под земята. (Естествено виждаше и военни подземни обекти, но нека не издребняваме) Проектът на Google проходи 2003г, стана достъпен за потребители 2005г, но и до сега ( 37 години след 1981) не вижда и два пръста под земята...

По него време Бългрия имаше институт за космически изследвания. Контактувал съм с негов филиал в Шумен през 1989. Български физик патентова високочувствителните камери, които сега използват спътнковите наблюдения ( но не знам дали патентът е на България или на САЩ, където работи), Българска апаратура за астрономиеск изследвания на рентгенови звезди напрви сериозен пробив в тази насока ( друг въпрос е, че е виждала и ядрените бойни глави в силозите, ако се насочи от космоса към земята. Това можеше тогава Българската наука. На уважително настроените бих предложил да потърсят в търсачката СПЪТНИК 1300 ГОДИНИ БЪЛГАРИЯ и да се осведомят подробно за апаратурата в него.

спътник с предимно военно приложение, коментираната услуга е достъпна безплатно(!) за всички. Нещата са в съвсем различна цел и плоскост.

Уви, нашият спътник ( който все още е горе и е функционално годен) беше направен за цивилни, научно - изслседователски цели, но... навярно и вие сте се изкушавали да поглеждате с бинокъла към прозореца на съседката - нали? Простичкият факт е, че тогава американците на всяка цена се мъчеха да направят това, което постигнаха с лекота нашите учени, ама не можаха! И... да не пропусна да напомня, че това беше преди 37 години ( ако сте живели по него време ) - разгарът на предната студена война...

Това че ти не знаеш че това за което пиша е възможно и не знаеш че Българи го направиха (и естествено как) - само по себе си не означава нищо. Както и самият ти. Навремето когато това ставаше писаха в доста списания, споменаваха и по TV за програмата за тракийските гробници. А как е работило - оказа се учудващо просто! А аз научих от един ядрен физик - бивш студент и дипломант на човек от разработчиците по проекта. Но заради язвителният ти тон не смятам за нужно да ти мия очите и да те ограмотявам.

Я слез на земята. Само глупости пишеш. Дай поне една снимка от този спътник. Колко време е работил? Защо е отказала електрониката? Колко ни е струвал и какви са били ползите? Хайде малко по-сериозно моля.

Функционално годен?!?!? Електрониката му от десетки години е изпържена. Как може да има такива неграмотници като теб?

Нямам как да публикувам тук линк заради защитата, но ти напиши в Google-то СПЪТНИК 1300 ГОДИНИ БЪЛГАРИЯ и прочети статиите от първите 4-5 резултата. За съжаление всичко интересно по темата не е събрано в една статия а и да беше нямаше как да ти посоча линк коя е. Но прочети и тогав акоментирай!

Да, с Българска електроника от тогава. Впрочем аз още имам нашенски битови нещица от ония времена (1985-88г), които винаги са били в редовна употреба, още работят и не са дефектирали досега. Овехтяли са им само лицевите панели.

Чел съм. Скъп и безсмислен пропаганден проект.При цялата бедност и мизерия тогава да даваш милиони за спътник ми се вижда безсмислено.

Твоите неща не са летели в космоса. Не знам дали ти е известно че там има високо енергийни частици, излъчвани от Слънцето.

Сегашните ялови магистрали, които не обслужват никаква индустрия, олимпийски стадиони в села с измиращи старци, останали на доизживяване, спортни плошадки в села без училища и затова и без деца и пр са много по- безполезни и несъизмеримо по- скъпи, но това вече не е по темата. Приказката ми беше за това, да не забравяме каква наука имахме и какви кадри стояха зад нея. И да не се срамуваме че сме Българи!

Извън корпуса на сателита - да. Но вътре... Иначе как щеше да остане невредим руснака, който по времето на Елцин престоя горе малко под 2 години, защото нямаха финансиране да го смъкнат от там?

Руснака трябваше да го върнат защото беше му свършила водката и радиацията щеше да го хване. А сега сериозно: Благодарение на това че совалките връщаха спътници на Земята американците се научиха да правят чипове, устойчиви на радиация.

Още когато учихм през 80-те, в един от специалните предмети (аналогова техника и токозахранващи устройства) беше специално коментирано качеството на продаваните чипове. И имаше клас М - Military application и C - Comersical. Естествено М бяха с по- добри параметри и надеждност. Българските, съветските и унгарските интегрални схеми бяха произвеждани само и единствено по изискванията на клас М и по тая причина нямаха специално означение. Едно от изискванията на клас М беше устойчивостта на рентгеново лъчение за определено време на излъчване и с определен допустим интензитет на излъчването. Един от големите консуматори на полупроводникови компоненти беше военната промишленост и явно не е било рентабилно да се поддържат два класа. Тогава дори консервите "Русенско Варено" в казармата бяха с кутии от по- дебела ламарина, отколкото в супермаркетите и ние се шегувахме че са радиационно зашитени.