HP открива у нас уникална за Европа лаборатория
HP ще открие през април у нас единствената в Европа технологична лаборатория за създаване на концептуални ИТ решения и обучение на високопрофилни експерти.
Обратно в новинатаКоментари - HP открива у нас уникална за Европа лаборатория | IT.dir.bg
Коментари
"Единствената в Европа" Ама вярвате ли си? Добре, че е България, иначе Европа и занапред ще си остане без технологични иновации.
НР отделя годишно над 1 милиард долара за иновации и това им е най-голямата инвестиция като цяло. Всичко друго в което влагат струва по-малко. Тази новина е страхотна защото много млади българи ще имат уникален шанс да участват в откриването на нови технолигии, защо не и те сами те да станат откриватели?! :) Успех! Хайде НР, чакаме "the machine"!
HP имат странния навик да казват на всяка сграда, която строят "лаборатория". Това че ще открият нови работни места е добре за България, но нека не се самозалъгваме. че тук ще се развиват нови технологии или дори нови продукти.
10 милиона лева (или 5.5 милиона долара) са смешна сума за компания като HP, чиито годишен оборот е над 110 милиарда долара. Ако разделим тези 10 милиона лева на 6000 служители в БГ се падат по около 1700 лева (колкото за по едно ново PC и монитор). За сравнение, миналата седмица купиха за над 2 милиарда долара Аруба, която има около хиляда служители.
Поредният жалък call center, преместен от Пакиста, Индия или Сиера Леоне в България, защото тук излиза по-евтинко.
Да, тук е доста евтино за големите компании, защото данъците са в пъти по-ниски, отколкото в западно-европейските държави. Но като цяло заплатите в ИТ сектора се вдигната изключително много през последните две-три години. Така че ако искат да са конкурентно способни, HP също трябва да вдигнат малко нивото.
Когато видя НР - веднага се сещам за Не Работи.
За комунистите всяко действие различно от Присвояване на държавни средства е безмислеНо. ЧЕТЕТЕ ИМ КОМЕНТАРИТЕ И ЩЕ СЕ УБЕДИТЕ.
Тая компания не фалира ли отдавна?
Ала,бала важно е да се осигурява информация от най- близкото място за държавата и околностите на Русия. По принцип пожарникарят разбира от кофпомпи и маркучи.
гроздето е много кисело за някои, дето и на Исус Христос ще намерят кусури!
Като четеш , явно изобщо не вдяваш , че сигурно половината коментари са от работещи там или такива дето са напуснали , защото в момента има зверски отлив от тая компания и от година насам масово се напуска. HP в БГ няма нужда от качествени случители а от послушна и ЕВТИНА работна ръка. За това се инвестира и в ИТ стая в СУ и т.н. Директно си дърпат за 1-2ро ниво некадърни студентчета без грам опит и си ги правят луди а те им играят по шапката и са доволни щото разбираш ли работят " у хашпе ". Няма човек дето да е останал там и да не вижда в каква дупка се е превърнала тази компания ( и не само в БГ )
От 8 години и работя там. Наистина, има практика да се наемат много млади хора за стартиращите позиции на по-ниски нива, а в България такива са много, защото за всеки отдел почти нови хора се наемат предимно тук. Макар и без опит, те са изключително старателни и ефективни. Смея да твъря, че въпреки че фирмения състав е предимно от млади хора, те са изключително старателни и ефективни. Аз лично проблеми имах преди години с хора уж опитни, но научени на вредни навици. Що се отнася до кариерното развитие: тов е много субективно. Всеки сам преценява в кой отдел да се мести и кога, а това е възможно, даже препоръчително. АКо обаче очаквате в ХП България да намерите топ мениджърска позиция с много креативност, власт и свобода от раз: това са смешни и наивни мечти. Такъв план може да осъществите само във фирма, която прави голям % от оборота си в съответната държава. А всички знаем, че в България това няма как да стане.
вероятно ще се састои в това да преобразува елементарни изречения в високотехнологично звучащи маркетингови думички като "облачни услуги ..."
"Ще се сАстои"? "В високотехнологични"? А пунктуацията няма да я коментирам въобще.
Нека позная - пак в София, нали?
Да, за съжаление май позна. Не е ли крайно време и в останалите големи градове да се правят инвестиции? Всички фирми се блъскат в София, а нас "провинциалистите" кучета ни яли. И независимо от това, че временно работя в София, с нетърпение чакам момента, в който ще си се върна в родния град.
И аз с нетърпение го чакам този момент, нямам търпение - цялата русенска пасмина да се изнесе от София.
Ми инвестирай в Русе ти, всеки инвеститор е свободен сам да реши според микроклимата, администрацията и инфраструктурата в кой район да си вложи парите. Важно е наличието на качествена работна ръка, правилно говорещи и грамотни служители ... и още мнооого фактори. Щото "Дъжавата нищо не ни дава" знаем кои викат! Като станеш инвеститор ще те питам къде ще развиваш бизнес!
разкарайте си тимаджийте които са обезкървили града, и са с руско финансиране и тогава ще има и във Варна! Ама май вече е късно за тоя град ...
Точно от външната страна на околовръстното е. Това в София ли е?
Нека позная дали във Варна могат да се намерят 6000 специалиста.... Отговорът е "НЕ"- дори в София това е трудно, да не говорим за качеството на инфраструктурата, сградите и любимите на всички Варненци ТИМ-аджии които ще намерят начин да се намърдат и да рекетират всеки който се е осмелил да навлезе в "частната им резиденция". Роден съм във Варна и ме боли за този град, но ТИМ го убиват бавно и сигурно.
Напотив, Варна е много по-подходящо място за такива дейности. Не 6000, а 60 000 могат да се нямерят. Има 5 университата само във Варна, да не говорим, че Русе, Шумен и Добрич също имат университети и са наблизо. Силиконовата долина в Америка е на крайбрежието. Българската силиконова долина трябва да е също на морето, а не забутана в София. Имало е опити Майкрософт и Гугъл да отворят дейност във Варна, но са им искали много пари и затова са отишли в Румъния, където са им предложили безплатно терени даже.
Ами всъщност от тези 2000 специалисти, които работят в HP София, едва ли повече от 200-300 са родени в София. Във фирмата, в която работя в момента, сме 20 човека и имаме един-единствен кореняк софиянец - останалите сме от най-различни краища на страната. Така че всичко е въпрос на това какви заплати предлагат. Повярвай ми, ако HP открият офис във Варна и почнат да раздават заплати по 2500-3000лв, веднага се местя там, независимо че съм роден в Западна България и че последните 15 години работя в София.
Прав си... Прекалено сме централизирани. Като се почне от държавната администрация, та се стигне до частния сектор на услугите. Отделно да отвориш офис, до който не можеш да стигнеш си рисовано. Комунягите много настояват до Варна да няма път, защотот там ТИМ ще угаснат. Аз лично много бих се изкефил да мога да работя до морето
6000 друг път. Повече от половината са контрактори.
Позициите, които не са директно към НР, а през контракторна фирма (особено Адеко), трябва да се заемат само в краен случай, когато човек няма избор. Обикновено при тях няма никакво развитие, след 6тия месец шансовете да станеш официално към НР не са особено големи, а дори и да станеш, си нов за НР и ако решиш да смениш отдела, трябва да чакаш цели нови 18 месеца, вместо 12.
отварят тази лаборатория у нас, защото е наи- евтино. второ- правят пр на правителството *Съобщението е транслитерирано от системата. Моля, пишете на кирилица.
Отварят я тук, защото е много по-евтино от западна Европа, а специалистите са на същото ниво. А правителството ще ги уважава, много ясно, все пак са 6000 човека и продължават да инвестират, помагат на университетите, развиват благотворителност...