Коментари - Китай изпревари САЩ по тестовете на процесори в космоса | it.dir.bg
назад

Китай изпревари САЩ по тестовете на процесори в космоса

Пекин скоро ще има процесори за космически мисии с десетократно по-големи възможности от тези на НАСА

Обратно в новината
| Редактор : Стоян Гогов

Коментари - Китай изпревари САЩ по тестовете на процесори в космоса | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Другите статии на Гого: Продадоха Жигула за $120000 Роскосмос лишава НАСА от двигатели Нива надви Ланд Роувър Северна Корея показа нови оръжия на нощен парад (снимки) Huawei ще представи серията ...не знам си коя, убиецът на всеки западен Андроид и Ios телефон Русия ще използва Су-34 и като изтребител Жигули с V8 двигател слага в малкия си джоб всеки SUV Абе Гого нема грешка бе, Путкин ще му даде тиквен медал някой ден!

16 nm в космоса е доста впечатляващо. Браво ако са успеки да направят надеждни процесори

Преди 3 дни, на среща при ПУ, руския министър на развитието заяви абсолютно уверено: С този темп на развитие, след 2 г. роSSия ще задмине икономиката на ....Япония.

Кажи му, щото той си мисли, че е като на Земята. Американското правителство преди около пет години затова изкупуваше стари компютри, събиращи прах нейде. Шестнадесет и дори осем битови процесори. Колкото и да ти е чудно, това нещо работи прекрасно като "микроконтролер" и заради технологията си на производство от 0,25 до 0,1 микрона, работи много по-стабилно горе. Старите процесори имат много повече изпълнени успешни инструкции, което е от критична важност горе. Някое нерегистрирано бъгче или подобен проблем при съвременен чип е недопустим риск, както за живота на толкова скъпите астронавти, така и за прескъпата техника.

Ами вече задмина Германия. В момента Русия е първа икономика в Европа. Докога това ще остане така и дали това ще се затвърди е труден въпрос. Но факта може да го отричат само фанатици. Нормалните хора работят с данни. https://medium.com/@felixabt/world-bank-russia-overtakes-germany-5cf5ae815dac

Китай изпревари сащ по всичко! Както винаги нашите тъпан@ри са се хванали за губещия!

" Процесорът има тактова честота от само 118 MHz, което е многократно по-бавно от процесора на евтин смартфон." - само краен лаик не може да проумее защо това е така ...

мантрата, че ако нещо е направено днес то е по-добро от това което е направено вчера ... . Има причина НАСА да не използва процесори с ниски нанометри! Извън атмосферата ни сме изложени на много по-голяма доза лъчения. Колкото и невероятно да звучи, но е възможно следствие на тях грубо казано някое електронче или група електрончета да бъде избито по хода му по силикона и следствие на това да бъде допусната грешка в кода. Колкото по-мънички тънички са детайлите на схемата, това означава че толкова по-малко електрончета трябва да бъдат избити за да се допусне грешка. Демек колкото по-ниско число нанометри е технологията по която е произведен чипът/схемата толкова по-голям е шанса това да се случи. Колко често обаче това реално се случава? Амии ... точно по тази причина например животоподържащата система на МСК не е дублирана а ... как да го кажа по литературно ... шестирана ... добре де дублирана 5 пъти. С други думи една и съща работа се върши едновременно от 6 компютъра, всеки от компютрите сравнява резултатите си с останалите 5 дали има разминаване в кода и чак тогава 6те компютъра взимат решение. Идеята е че ако се случи грешка в 1 компютър, ще имаме 1 различно решение и 5 еднакви, щом имаме 5 еднакви веднага разбираме че онова 1 различното е грешно (грешка в кода). Схемата работи докато имаме поне два компютъра които ще дадат еднакъв отговор, останалите ако дадат някакви различни най-вероятно те всичките 4 грешат. Да се върна на въпроса все пак: Колко често такъв тип грешки все пак се случват? НАСА регистрира в тази система средно по около 2000 грешки на 24часа, средно по 333 на компютър и това при 240 нанометрови процесори. Ако компютъра беше 1 всяка една от тези 333 грешки можеше да е катастрофална за екипажа на МКС. То технологиите за производство на процесори я има. НАСА също има достъп до нея, но от години правят проверка, колко дублиращи компютъра са им необходими ако използват по ниски нанометри. Ако слезеш на ниски нанометри супер! мощността на компютъра расте неимоверно, обаче и количеството грешки расте неимоверно, трябват ти все повече и повече дублиращи машини. Все пак всеки допълнителен компютър харчи ток, заема място, тежи ... В крайна сметка това което са избрали да ползват е в оптимално съотношение технология на процесора и всички останали въпроси, надеждност, ток, място, маса ... . Не казвам, че тяхното решение е идеално и няма смисъл да се търси по-добро решение! Като нищо китайците може да намерят по-добро решение на горния проблем. С горното искам да кажа, че темата никак не е проста! Темата въобще не е в това дали можем да произведем чип на някакви си нанометри.

Няма специална причина да се използва 250нм, това са били възможностите на производителите на чипове през 1996 г., когато започва проекта на телескопа и едва след 25 години полита в космоса. Когато трол не разбира, а коментира така става. Получава се некомпетентен коментар.

А когато друг лаик коментира лаик става още по-смешно.

Затова ли, разбирачо, НАСА изкупуваше преди няколко години стари чипове?

По измислени данни на Руслямска държава. Правенето на снаряди не прави реална икономика.

TIL that in 2002 NASA bought parts for the space shuttle on ebay because intel wouldn't make them anymore. Troves of old parts that NASA uncovers and buys, officials said, are used not in the shuttles but in flotillas of servicing and support gear. За нещо случило се преди 22 години потвърждава написаното от мен. А ти си чул. недочул.