Китай изпревари САЩ по тестовете на процесори в космоса
Пекин скоро ще има процесори за космически мисии с десетократно по-големи възможности от тези на НАСА
Китай тества високопроизводителни компютърни чипове на своята космическа станция "Тянгун", съобщава South China Morning Post (SCMP).
Космическата станция може да тества над 100 процесора едновременно, като вече над двадесет 28-16 нанометрови чипа вече са преминали изпитанията. Тези чипове, съобщава SCMP, са по-модерни от тези, използвани от други страни в космоса.
Този ход, обяснява SCMP, ще помогне на Китай да получи технологично предимство пред своите конкуренти на пазара на микропроцесори. За да постави нещата в перспектива, НАСА наскоро разкри, че технологията, използвана в техните космически чипове, е остаряла с около 30 години.
Дори най-модерният космически телескоп - "Джеймс Уеб", използва стар процесор RAD750, произведен с 250-нанометрова технология. Процесорът има тактова честота от само 118 MHz, което е многократно по-бавно от процесора на евтин смартфон.
Според рецензирана статия, публикувана в китайското академично списание Spacecraft Environment Engineering, Китайската космическа агенция иска да се превърне в лидер, тествайки колкото е възможно повече различни съвременни чипове в космоса.
Чиповете, използвани в космическата станция "Тянгун", са проектирани и произведени в Китай. Те са тествани на китайската операционна система SpaceOS - независимо разработена система, широко използвана в други китайски космически съоръжения.
Провеждането на широкомащабни тестове на чипове в орбита е масивна и предизвикателна задача, но е от решаващо значение за бързо нарастващите космически амбиции на Китай. Според екипа, мащабът на тази работа върху "Тянгун" е много по-голям от предишните платформи за тестване на Китай, носени от сателити.
Чиповете се инсталират от външния край на станцията, а астронавтите могат да провеждат радиационни тестове в суровата космическа среда. Освен това чиповете могат да се върнат на Земята за по-нататъшно цялостно тестване и анализ.
Тези чипове имат голямо научно и военно приложение.
Хартата на Международната космическа станция изрично забранява експериментите с военни технологии. За тази цел миналата година НАСА нае частни изпълнители за проектиране и производство на нов чип за предстоящите космически мисии, включително пилотирани кацания на Луната и изследване на Марс. Базиран на архитектурата с отворен код RISC-V, този нов чип се очаква да бъде 100 пъти по-бърз от предишните процесори и ще бъде пуснат в космоса следващата година.
Китай смята, че частни космически компании като SpaceX представляват по-голяма конкурентна заплаха от НАСА. Например сателитите Starlink използват множество евтини търговски чипове поради очаквания си кратък живот и високи изисквания за количество.
Китай възнамерява да изгради собствено "съзвездие" от спътници за глобален сателитен интернет. Тези сателити ще имат и сензори за наблюдение на Земята и космоса.