NASA демонстрира 622 Мbps връзка до Луната
НАСА отбеляза нов рекорд в преноса на данни от и до космическия апарат в орбитата около Луната LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer).
Обратно в новинатаКоментари - NASA демонстрира 622 Мbps връзка до Луната | IT.dir.bg
Коментари
Мм. Добра новина. Потокът данни наистина е доста голям и е добре да може бързо да се прати към Земята. Остава и тук долу да имаме капацитет да обработим всичко, че последно време много от получените данни си стоят непроучени...
То при Марс по-сложно - там разстоянието се взема за между 3 и 30 минути (зависи от разположението на планетите). Ако целят с лазерен лъч трябва голяма прецизност, че да може да се уцели там където ще се намира планетата след 3 до 30 мин. Все пак веднъж "изстрелян" лазерния лъч се движи по права линия. При радиосигнала лесно - излъчваш го и той пак си лети със скороста на светлината ама има по-голямо разпръскване. А луната е лесна работа - 1 секунда разстояние. С лазер, с радио - все е лесно за уцелване.
То и за радиото ти трябва пряка видимост :) Затова има радиозатъмнение когато космическия кораб се намира от другата страна на луната.
Отдавна има проекти за лунни сървъри с данни бекъп на Луната, за сигурност и защита от катаклизми на Земята.
Ако е ирония, не се разбира. Руснака е намерил приложение на тази технология още преди 20 години. Чрез зелен лазер се предават радарни данни за засечени цели до спътник за част от секундата. А спътника връща информацията с друг лазер до приемна станция на земята, която подава информацията на рекетните батареи. Няма засичане, няма заглушаване, няма подслушване.
и на нас в бг трядва да ни промият мозачето с лазери за да се опомним каде сме и какви смокловци ни управляват,да ни просветне
Бъркаш мащабите на затъмнението. За радиото малък обект няма да окаже влияние. За лазера дори малък плътен обект ще прекъсва връзката.
За това си прав. Освен че се чака няколко минути, което може да се "преглътне", не се бях замислил че планетите се движат и колко ще бъде отклонението те да му мислят! Сигурно ще му намерят цаката де, сега има мощни компютри, едно време за такава изчислителна техника е трябвало малка електроцентрала да я захранва!
Хайде сега всички "тесни специалисти" почнаха да избистрят детайлите на новата технология :-) По принцип си прав, ама... то в Космоса бъка от малки детайли. Буквално се блъскат един в друг и не можеш да се разминеш от тях! Едва ли ще бъдат голяма пречка, но иначе е интересно като предизвикателство - дали няма да има загуби в битове информация ако нещо премине пътя на лазера?
Дали с лазер, дали с радио - все ти трябва пряка видимост става ли дума за комуникация с апарат на Луната (или в лунна орбита). Не виждам какво сбъркано има в мащаба. Ако апарата се намира на лунната повърхност или в орбита на обратната страна - освен с отражател на сигнала в орбита който да го пренасочи - няма как да установиш връзка. Същото важи и за земята. Можем да си говорим с някой на другия край на планетата защото сигнала се пренасочва от сателити в орбита и наземни антени.
Разбира се, все пак парсата от "безплатната услуга" я прибира един особено мазен арабин.
"Информацията премина разстоянието от 239 000 мили със скорост 622 мегабита в секунда." Това изречение изби рибата
"The question of just how to assign credit for inventing the laser remains unresolved by historians." Мазерът, измислен преди лазерите, а в историята има и набъркани учени от СССР. Това е по данни на определено не-съветската википедия.