Коментари - НАСА: Не е проблем, че в руската част на МКС има пукнатини и течове | it.dir.bg
назад

НАСА: Не е проблем, че в руската част на МКС има пукнатини и течове

Те не създават пряка заплаха за станцията или екипажа ѝ

Обратно в новината
| Редактор : Стоян Гогов

Коментари - НАСА: Не е проблем, че в руската част на МКС има пукнатини и течове | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Ми що да е проблем? То си е в проекта руските модули да си текат като лейки... Е вижте им бурана - един полет до орбита и се напука като диня и го бракуваха...

Тия с водката да не прекаляват с проветрението когато повръщат !

Бах мааму, аз че мразя физиката, я мразя, ама чак пък толкова да ме карат да се чеша по тиквата. Ако има пукнатина и теч на въздух срещу ВАКУУМ, то всичко би се разпаднало моментално и безкрайно! Голямо лъготене е с тази станция да знаете. Само да питам как удържа нещо срещу нищо /1 атмосфера вътре срещу 0-вакуум в космоса/. Гледали ли сте как се смачква цистерна, като й изтеглят въздуха и вътре остане вакуум? :-) Ако не сте гледайте. Митбъстърите го бяха тествали!

Потърсете в тубата вакуум танк импложън и се насладете. :-)

Как удържат автомобилните гуми?

амии, там не е срещу нищо. :-) там е 2-3 срещу 1. Срещу НИЩО не може да удържи. Няма съпротивление на практика никакво.

Освен физика мразиш и мозъка си. Скарай се на руснаците. Техния модул издиша и те отдавна не го отричат.

аха, доообре. :-)

Ти луд ли си бе как ще вярва на руснаците за техният им модул... Той знае най добре! Все пак е завършил вечерно трети клас... Сичко знае сичко може. Най вече да ръси акъл...

Хубу де, вие като сте вишисти, даже професори ми обяснете защо самолетите за да летят на 10 000 метра трябва да са излорани, а станция в космоса може да им дупки и това "не е проблем". :-) Аз с килийно образование не схващам! Просветлете ме.

Краварите да не са пробили пак някоя дупка?

Ти си супер игнорант и явно си учил физика от Холивудските филми. Дупка в корпуса няма да разцепи станцията, няма да изсмуче въздуха, можеш да я затапиш с пръст, ако искаш.

Е между дупка и дупка (пукнатина) - разликата може да е голяма. Издиша по малко. Като всяка руска техника. На москвича от един момент натам - антифриз капе, масло капе, спирачна течност... то си капе, ти си доливаш щото знаеш че оправия няма. Освен това на НАСА им дреме на фара. Техния модул не тече. Ако стане по-голям теча, русначетата ще им дойдат на гости, ще запечатат руските модули и толкова. И да. Автомобилната гума налягането е същото щото се брои разликата в налягането вътре и вън. И при 2 атмосфери в гумата, разликата е като на станцията - 1 атмосфера. И не. Не е същото като имплозията. Точно обратното. Ако гръмне - ще е експлозия.

на кривата ракета космосът ѝ е крив

Чиче, понеже си много устат в коментарите, нека ти обясня. Първо, важни са не абсолютните стойности от двете страни, а разликата между тях. За космическа станция, разликата е 1 атмосфера (0 вън, 1 вътре). За автомобилна гума разликата е малко повече (1 вън, около 2.5 вътре). Така че не е проблем. Второ, варелът се смачква, понеже е от тънка ламарина и го притискаш навътре. Формата на варел издържа много повече, когато се опитваш да го разпънеш, както е с космическата станция. Трето, една атмосфера не е чааак толкова много. Съответства на около 1кг/см2. Всеки от пръстите ти може да издържи толкова, а си направен от просто месо. При метали, керамики и пластмаси здравината е доста по-голяма. И накрая, четвърто, какво като има теч. Зависи колко е голям. Представи си басейн с вода, който го източваш през сламка. Минава доста време докато въобще разбереш, че източваш нещо. Сега като прибавиш и факта, че на борда имат резервни запаси от газ, с които редовно допълват въздуха, и наличието на теч вече не е толкова проблематично. Всъщност, в космическата станция винаги имаш течове, понеже херметизацията никога не е 100%. Ако щеш дори дифузията на въздушни молекули през кристалната решетка на стените води до ненулеви течове. Така че спри да си показваш простотията и върви да обсъждаш футбол или биг брадър, или каквото там ти занимава закърнелия мозък.

мда, само дето има доста голяма разлика между 1 срещу 2, и 1 срещу 0 /никакво съпротивление/. Добре, че ми обясни, ама питай някой физик да ти обясни той на теб.

е "вечер" на всеки час и половина....

Руските модули са изстреляни и сглобени в автоматичен режим, като могат да бъдат и разкачани, ако се налага. Американските модули са закарани със совалките и са сглобявани от американските астронавти, като свръзките са постоянни (няма разкачане). Това са два напълно различни подхода, нормално е по-гъвкавият (руският, при който модулите могат и да бъдат разкачани) да има по-кратък живот - прости инженерни принципи. В общия случай, заваряването и нитовете са далеч по-сигурни от болт и гайка, които с времето могат да се развият.

Ми понеже аз съм физик, попитах се и си обясних, че няма никаква разлика между 2 срещу 1 и 1 срещу 0. Все пак съм любопитен ти да ми обясниш каква според теб е разликата. Скучно ми е и искам да се посмея на глупости.

Айде, като успееш да направиш истински вакуум, ми обясни, че няма разлика, Защото истински вакуум никой не прави. Напъвате да изтеглите колкото можете въздуха, но остава винаги някакъв процент. Та като направите експеримент с пълен вакуум ела ми обясни.

Така е, пълен вакуум няма. Както и космическата станция не е в пълен вакуум. Предвид че е само на около 400км над земната повърхност, налягането там може да се разглежда даже като високо спрямо мездузвездното пространство. Това настрана, не разбирам какво общо има това с дискусията. Струва ми се, че се опитваш да покриеш глупостите си с още повече глупости. Силата върху стените на даден съд се определя от разликата в налягането от двете страни. Когато вътре е 100кПа, а отвън под 1 Па, то няма никакво значение дали външното налягане е мПа, нПа или пПа.

Каква мозъчна пръдня сътвори само и само да оправдаеш некадърността на господарите си...

Всички модули на МКС са сглобени и могат да бъдат разглобени. Под всички имам предвид всички руски и американски и европейски. Никой към никой модул не е свързан с както казваш "свръзките са постоянни". При сглобяването се ползват 3 различни стандартизирани системи за свързване в зависимост от предназначението на модулите, но на практика и и трите разчитат на болтови връзки. Съответно разкачването на който и да е модул е въпрос на развиване на конкретен брой гайки. . Само да вметна защото споменаваш ... заваряване. Говориш наизуст разбира се. Заварки в космоса не се ползват. Експериментално са правени, но процеса се оказва прекалено сложен и непредсказуем. Главния проблем се оказва липсата на гравитация и неконтролируемо разтичане на заваръчния материал. Първата заварка в космоса е направена 1969 година от руски космонавти по време на мисията Съюз 6, 1973 американците правят експерименти със заварки на Скайлаб. Последната документирана заварка в космоса е правена от руски космонавт 1984 г. От около 40 години в космоса не е направена нито една заварка, включително на МКС.

Не се обиждай, но затвори тубата и отвори учебник по физика или приеми казаното от НАСА на доверие.

Американците купуват модули на МКС, основно като бройка италиански, но и най-големият им бе руски. Ако е въобще за руските, то и те имат проблем.