Въпреки предупрежденията от собствената си инспекция, че течовете на остарялата Международна космическа станция (МКС) представляват "сериозен риск за безопасността," НАСА омаловажава проблема, пише Futurism.

Според доклад на "Вашингтон поуст", говорител на агенцията и нейният заместник-администратор са казали, че пукнатините и течовете в руската част на станцията не са особен проблем.

В доклада на инспектората на НАСА се посочва, че има значителни пукнатини и загуби на въздух в тунела, водещ към руския сегмент на МКС, като тези проблеми се влошават с времето.

Заместник-администраторът на НАСА, Джеймс Фрий, заяви, че въпросът е многократно обсъждан с руските партньори, но не уточни дали се предприемат конкретни мерки. Въпреки това, той отбеляза, че НАСА е поискала от руската космическа агенция Роскосмос да минимизира времето, през което люкът е отворен, като Роскосмос се съгласил да го затваря вечер.

Въпреки тези уверения, НАСА вече е сключила договор със SpaceX за разработване на планове за евакуация на американските астронавти.

Все още не е ясно какво точно причинява тези течове, но Роскосмос работи по отстраняването им, прилагайки уплътнения на засегнатите зони. По информация на НАСА, руската агенция е идентифицирала 50 "проблемни области", но не всички са потвърдени като пукнатини - някои може да са само повърхностни дефекти.

МКС трябваше да се пенсионира преди 10 години според първоначалния план. НАСА планира да я поддържа в експлоатация до началото на 2031 г. Дотогава партньорството на САЩ с Русия в космоса ще продължи.