Институт GATE откри новата учебна година за втория випуск магистри по "Технологии за големи данни". Директорът на GATE и ръководител на програмата, проф. Силвия Илиева, посрещна лично новите студенти в модерната и високотехнологична сграда на института.

"GATE е доказан водещ център за научни постижения и иновации. За нас е важно да откриваме и развиваме следващото поколение учени, изследователи и експерти в областта на големите данни и изкуствения интелект, за да продължим пътя на знанието в крак с новите технологии и в полза на хората", отбеляза тя.

Проф. Илиева запозна студентите с основните курсове на магистърската програма, както и с възможностите за работа върху иновативни проекти в областта на големите данни и изкуствения интелект по време на обучението.

Магистърската програма "Технологии за големи данни" е съвместна инициатива на институт GATE и ФМИ към СУ "Св. Климент Охридски". Завършилите я ще могат да се реализират в професии на бъдещето, където технологиите подпомагат създаването на иновативни услуги и продукти в направления като здравеопазване, транспорт, икономика, финанси. Да работят ефективно като аналитици и инженери на данни, специалисти по машинно обучение и обработката на естествен език, учени в сферата на данните.

Снимка: Институт GATE

"Предвид постоянно разширяващата се палитра на икономически и социални приложения на големите данни, съвсем скоро вече няма да има професия или специалност, която да не се нуждае от подобна експертиза. Неслучайно недостигът на специалисти в областта на данните и тяхното управление расте с всяка изминала година", категорична е проф. Илиева.

За да отговори на реалните потребности на науката и бизнеса, магистърската програма "Технологии за големи данни" включва, освен лекционни курсове на водещи български и международни учени от световни университети и експерти в сферата на големите данни, и работа по реални практически казуси и проекти в иновативните лаборатории и платформата за големи данни.

Снимка: Институт GATE

"Така нашите студенти имат възможността в реална среда да усвоят технологии и да създават решения, базирани на тях, а споделеният опит и работа с ментори от водещи компании в тази област ще им позволи да добият необходимата увереност, че са подготвени за реализация на реални сценарии в сферата на данните", казва още проф. Илиева.