След месеци на сближаване с Доналд Тръмп, Марк Зукърбърг е на път да пожъне плодовете на тези усилия, докато европейските регулатори затягат хватката си около Meta.

Очаква се ЕС да наложи сериозни глоби на технологичния гигант, след като през юли 2024 г. предварително постанови, че моделът "плати или се съгласи" за реклами във Facebook и Instagram нарушава Закона за цифровите пазари (DMA).

Зукърбърг бързо поздрави Тръмп след изборите през ноември, направи няколко посещения в Мар-а-Лаго, дари 1 милион долара за президентската му инаугурация и се нареди сред влиятелните американски технократи около президента.

Политиките на Meta също започнаха да следват линията на Тръмп, като в борда на компанията бе назначен изпълнителният директор на UFC и негов привърженик Дейна Уайт, премахнати бяха тъй наречените "факт чекъри", а екипът по приобщаване на малцинствата в Meta беше разпуснат.

Според DMA и Закона за цифровите услуги (DSA) ЕС има правомощията да наложи на Meta глоби до 10% от годишните ѝ приходи - или 16 милиарда долара въз основа на печалбите ѝ за 2024 г. - за неспазване на регулаторните изисквания.

Зукърбърг обвинява ЕС, че "институционализира цензурата" в социалните мрежи, но реалният проблем за Meta е финансов: очакваното решение срещу модела "плати или се съгласи" може да доведе до значителен спад в приходите от Европа, която генерира почти 25% от общите постъпления на компанията.

Зукърбърг не крие недоволството си от европейските регулации и през януари призова Тръмп да предотврати налагането на глоби срещу американските технологични гиганти за антиконкурентни практики.

Според Wall Street Journal, през последните седмици той е инструктирал ръководители в Meta да лобират пред американски търговски представители, за да се противопоставят на очакваната глоба от ЕС. През февруари самият Зукърбърг посети Вашингтон, за да търси подкрепа от официалните власти.

ЕС е под натиск да ограничи санкциите срещу американските технологични компании, за да избегне допълнителни ответни мерки от страна на администрацията на Тръмп, върху вече заплашителните търговски мита.

Скоро ще стане ясно доколко Зукърбърг е успял да си осигури протекции, когато ЕС обяви окончателното си решение.