Коментари - Пентагонът все още ползва Windows 95 и 98 | IT.dir.bg
назад

Пентагонът все още ползва Windows 95 и 98

Някои от най-важните системи на Пентагона все още работят под Windows 95 и 98.

Обратно в новината

Коментари - Пентагонът все още ползва Windows 95 и 98 | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

"Редактор: Стоян Гогов" - Стоянчоооо, Стоянчо. Жив човек да те оплаче.

това му е любимата статия пруска я през два месеца :-))

Запишете го Стоян в техникума ве!

Новина от преди близо 3 години. И между другото ползват 95 и 98 щото са недосегаеми за хакерите.

Последно - Windows 95 или 98? ;)

Всъщност на много места в армията на САЩползват и компютри на по 40 години, с тогавашните "операционни системи" и съвсем оригиналните "флопи" дискове (колкото музикални плочи). Използват ги и в ядрените бункери с ракетите. И не го и крият. Използват ги, защото са прости хардуер и софтуер, които трудно биха се скапали, а и са неподатливи на съвременните "вируси" и т.н. . Въпреки, че има планове все пак да ги подменят с по-нови. И в Русия е така.

Странни неща, 95 и 98 са едни от най-бързите и сигурни ссистеми за работа. Най-вероятно хардуера вече издава багажа и за това ще е смяната. Но с уин10 си е живи приключение. Купих нов комп с 10 и диска не спира да работи, все сваля нещо и доста често аз не мога да върша елементарни неща на новия си комп. Последно време се замислям за кача някоя по-стара версия на уин.

Има нова операционна система съвместима с Windows. Само че със свободен код. Нещо като клонинг на Windows. Нарича се ReactOS. И дизайнът и е сходен и драйверите са същите и файловите системи. Приложенията си вървят под нея. Още е в тестов период, но е доста интересна. И целият код е достъпен. Документацията е огромна по обем. Много е интересна за изучаване на недокументираните функции и структури на Windows. Руска е. Интерфейсът е на английски де.

Баш сериозните неща никога няма и да видят боза или линукс и подобни мазала ако не са съвсем оглупели тия по кабинетите. Навярно повечето все още карат на силиций от 70-те, най-много 80-те години, каква лудница ще настане като почнат да ги сменят не ми се и мисли.

Е те че са по-леки по-леки са, но бяха тотално мазало, кутия с такова нещо вътре без reset бутон си остана непрактична. Тоя дето писа NT и последващите XP и какво ли не (до 10 дето го нямам тук но по малки наблюдения се връща към традициите от преди NT...) свърши добра работа, доста по-стабилно се държат неговите неща.

Това не са точно уиндоуси а досове с графична среда. Всеки начинаещ хакер с лекота би счупил някой дос с архаичен вирус.

сигурно и под дос доста програми на dBase работят

само да попитам дали си прочитате статия поне веднъж след като ви я преведе гугъл транслатора? може ли да преброите колко факти ги споменавате по два три пъти в тази статия в последователни изречения?

5 пъти прочиташ едно и също нещо в тия статии! Направо те заболява главата ! Имате проблем с повторенията!

За баш сериозните неща се използват Вин и Линукс. И не те не са омазани, омазват ги такива като тебе дето не знаят какво правят и пипат с мазните си дебели пръсти. Един програмен ред не написал през живота си дава акъл на доказали се професионалисти.

Тия неща са в "процес на подготвяне" на работеща (поооне мъничко) версия вече 30 години, тъй чеееее По-лесно ще ти е сам да седнеш да си напишеш операционна система :) (или поне надеждата за успех е същата :) По-големият проблем е, че чиповете (особено новите) са принципно калпави..., и то си е от особеностите на "народо-психологията" и интелекта на ония, които ги разработват. Алтернатива няма, защото останалият свят се подведе по илюзии (пари и забавления) и изостана съвсем, та е извън влака, влак раздрънкан и мръсен, но все пак кретащ напред,... е надежда няма.

Лельо вреслива ходи си пак вряскай на пазара над щайгата с чушки, къде се вреш акъли да даваш и ти тук бе.

Абе не знам точно какви операционни системи използва Пентагонът, обаче знам че в NSA използват Линукс а не Уиндоус. Линуксът като цяло няма тези проблеми с вируси и прочие както има Уиндоус. Това знам аз.

А ето каква новина намерих от миналата година при това, от официалната страница на Пентагона: "WASHINGTON, March 8, 2016 The Defense Department will deploy Windows 10 departmentwide by January to strengthen cybersecurity and streamline the information technology operating environment, according to a Feb. 26 memo by Deputy Defense Secretary Bob Work." Който знае английски нека да чете. Няма да си играя да го превеждам. Това е информация от извора, а не преписана статия от "РИА Новости" или от "ТАСС".

Само да вмъкна, че Windows 1-3, 95, 98, ME са графични интерфейси, работещи в операционна система MS-DOS или PC-DOS. Най-вероятно тези компютри не са такива, зад които хора си щракат с мишките, а предимно управляват някакви устройства (най-вероятно дори през серийни портове).

Точно така, говори за лелки и компоти а не за компютри от които нищо не разбираш.

Това са "статии" писани от дресирани маймуни. Плащат им по банан на 1000 думи. Затова има чести повторения.

Малко знаеш. Седни си. 3 минус.. да не те бият вашите.

Що си губиш времето с форумни идиоти. Да мрът в невежество. Какво ти пука.

98 SE (Second Edition) А преди това 3.11 . Майтапя се - не знам. ;) Може ядрените им ракети да се управляват от такъв софтуер. Макар Минутемана да е от 1970г. и трябва да са го обновявали до него.

Доста неща са на вариант на Windows. Например банковите автомати и дори може да излезне съобщение за грешка в прозорче (по-скоро диалог) на него. ;) Даже ги хаквали, като пробият дупка и сложат USB на компютра който крият. Последното от стари новини в Германия.

Разработката тръгва от преди около 10 години. Последната версия е на ниво Win7. Също и игри вървят на нея и браузери. Системата е 32 и 64 битова. Интерфейсът е съвсем приличен. И със сигурност не всеки може да напише операционна система. Само да те светна - структурите които се създават при стартирането на едно приложение са около стотина и чак нкрая се появяват стартовата и входната функция на главната нишка. И това се прави от системата. А функциите на WindowsAPI, които трябва да напишеш са няколко хиляди. За такива неща трябва доста да разбираш от системно програмиране. А тази система е любителска прави се на ентусиазъм. В екипа участват много хора от различни държави. И от България има също.Може да помогнеш, ако искаш и ако можеш де.

Бе то ще се окаже, че тези системи са по-сигурни, защото вече няма живи хакери, които да разбират от тях. :)

Чета и си мисля колко много идиоти бродят по тази земя. Уважаеми многознайковци, ДОС или Дискова Операционна Система е само един слой апи в компютъра. Вярно, че на по-старите версии е играел ключова роля за работата на операционната система, но е глупаво да се твърди, че в момента е напълно избегнат. Като пример: "цмд" в "рун" отваря конзолния прозорец, който не е някаква емулация, а е реален текстов интерфейс, на чиято база работят повечето от системните команди напр. форматиране, управление на дялове, достъп до мрежови ресурси и т.н. Това също е част от класическата ДОС, макар и да не се тръби толкова на широко. В много случаи по-старата система е за предпочитане. И съвет към кандидат-хакерите: ако компютъра не е в мрежа, най-много да ви хакнат по един дедов... Само още един любопитен факт: преди няколко години НАСА изкупуваше стари 808ш процесори за нуждите на совалките. И вместо масовата реакция да е "Ха-а-а, ха-ха-ха ха-а-а, тия пък к'ви са зелени" вземете се замислете защо. И не е защото са "зелени"...

mISHO

Гаден транслитератор... Легенда: цмд - cmd рун - run 808ш - 8086

тези версии на майкрософт имат милитари версия с която никой в бг не е запознат!!

ми как няма да ползват 98 и 95 при положение че днешните хакери набор 2000 и 2001 г. като видят такава операционна система и блокират. Ако ползват фортран и кобол ще е още по сигурно няма кой да ги пробие тия системи.

ти си бая тъп. Това, че командният промпт на вин10 интерпретира DOS командите, не значи, че отдолу има DOS.

Фортран и Кобол са алгоритмични езици, а не операционни системи. Правиш ли разлика?

Това не е дос, не е емулация - просто конзола....

разбира се.. само да намери дискета, на която да качи въпросния вирус :)

Е какво пък толкова

mISHO

Добре бе, умния Ако си направиш труда да погледнеш какво съм писал, че е "част", а не че е същински ДОС. "In Windows, Command Prompt is compatible with COMMAND.COM" инфо: https://en.wikipedia.org/wiki/Cmd.exe п.п. тъп можеш да кажеш на баща си, пръдльо с пръдльо...

mISHO

"най-вероятно дори през серийни портове" - направо откърти мивката... Употребата на серийния порт не е въпрос на операционна система, а на хардуер и протокол.

mISHO

И вАВ негрЪмотност...

Нормално е да работят, стига да нямат инсталиран FlexType. Това софтуерче, което даже нагло се оптиваха да продават по $30 (при цена 100-200$ за целия Windows) е нанесло маса вреди. Но по интерция го инсталират като важна част от всяка система - после "кой ми с*а в гащите".

А кой е твърдял, че Фортран е заместител на Windows? Нещо май нямаш въображение и не можеш да схванеш контекста.

използвайте windows me, доста по-стабилен е от 98SE

че кво му е на флекс тайпа..? бачкаше си супер, не виждам вреди от него, колко години съм го използвал...

За Windows 1-2 може да си прав, но при 98/Ме сложността на "простия" графичен интерфейс е колкото 30-40 DOS-а. Така че не ДОС е системата с дребна "надстройка", а ОС е Windows като ползва ДОС за дискови операции и съвместимост. Най-елементарния довод: управлението на многозадачността и заделянето на памет изобщо не стават от ДОС.

Win 95 и нагоре не е надстройка над DOS, а самостоятелна ОС. Win 3.11 for Workgroups е последната надстройка.над DOS. В Win 95 за пръв път в масова ОС за РС имаме preemptive multitasking, тоест действителна многозадачност.

Ако ядрените ракети са баш сериозни неща, те даже перфокарти знаят и не са чували за магнитни носители. На SSD пък никога не биха разчитали поради уязвимост от електромагнитен импулс.

cmd е вече VM-ка в боза10; беше истински терминал в предишните. И DOS-а не е API, само link е команден интерпретатор (което може би ти наричаш API), но той не е DOS. io.sys и msdos.sys на микромеките (а после и himem.sys) са DOS-а. Примерно боза 3.10 и 3.11 заместваха link с link, като последния можеше и да се стартира после, а можеше и наместо него (с config.sys). И пича по-горе пише за тези езици, защото различните ОС-и понякога си имат в стандартната иснталация някакъв компилатор или пък има много голяма вероятност да се намери някакъв runtime инсталиран поради ред причини (да речем под бозата хората дето играят много често имат и VC библиотеки; хората дето ползват нет имат често JRE) а под линукс често има gcc. А под други ОС вероятно има лесно намираеми други неща.

Явно фондовите борси в Лондон и Ню Йорк, например, за теб са несериозни понеже сървърите им са на Линукс. То бива-бива простотия, ама това твоето вече минава всякакви граници.