Коментари - Създадоха "хипер DVD" с капацитет от 200 000 гигабайта | it.dir.bg
назад

Създадоха "хипер DVD" с капацитет от 200 000 гигабайта

Те ще доведат до съществено смаляване на центровете за данни

Обратно в новината
| Редактор : Стоян Гогов

Коментари - Създадоха "хипер DVD" с капацитет от 200 000 гигабайта | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Е то има такива флашки по 2000000ТБ за 2$ в алиекспрес.

64 гиги се събират, ама после почват да преливат :)

Май само си гледал, а не си поръчвал или поне не си опитвал да ползваш такава флашка в пълен капацитет. По принцип са до 32Г после се оказва че записваш в нищото.

Това не е китайско изобретение. Многослойните дискове са стара идея и разработка. Още преди 4-5 години имаше публикация за многослоен диск, който би могъл да събере около 1ТВ данни. Китайците просто са усъвършенствали процеса. Дано да го внедрят. Предишното, за което споменах, така и не се случи. На тези пазари има отвратителна практика. Придържане към старите технологии, докато се извлече максимум печалба от тях. Има десетки и стотици изобретения, за които съм чел преди време, които все още ги няма на пазара. Останаха само гръмките заглавия. Благодаря за блокираното IP, дирци! Тъкмо започнах да си мисля, че нещо ви се е случило.

Това е щото ги спират на митницата и крадат гигабайтите!

После в /dev/null

Не разбирам смисъла да се използва традиционна въртяща се медия за такива приложения. Навремето когато "Филипс" изобретява СИДИ-то, технологиите са били на съвсем различно ниво и директният предтеча е била грамофонната плоча. ДИВИДИ форматът капитализира върху обратната съвместимост със СИДИ, но вече в друга епоха, когато мрежовите скорости са съвсем различни и поточното видео измества физическите носители. Защо още 20 години по-късно пак е нужно да се връщаме към въртящи парчета поликарбонат, които са подходящи само за линеен достъп до данните и са трагични по отношение на скоростта на четене/запис в случаен режим? Предполагам, че същият ефект по отношение на плътността на данните може да се получи със статичен носител и подвижна четящо/записваща глава (или десетки такива). Инак, нямам достъп до самата статия в "Нейчър", но според други източници, "текущият процес на записване на дата върху диска е бавен и енергоемък", а и никой не споменава нищо за трайността на записа. Аз лично не съм особено оптимистично настроен за бъдещето на този тип технологии независимо от забележителните постижения. ПП. Да ви го сложи слона, дирници, с тъпото ограничение да пишем само на български... Айде променете си домейна на дир.бг, като сте толко герез?

Сигурно защото е старо, отработено и може би ще е и евтино за изработка. Ако се направи от подходящи материали, носителя може да изкара стотина години, без повреда на записа и загуба на информация. Но дори и за последното си има решения. Идеално е за архивиране на данни, за които няма чести заявки. Като споменах в предния си коментар тук, че съм чел за терабайтови дискове преди пет години, по-отдавна е било. Как минава времето! https://arstechnica.com/gadgets/2007/08/new-dvd-sized-disc-to-hold-terabytes-of-data/