Коментари - Швейцарски университет твърди, че е счупил рекорда за изчисление на числото Пи | IT.dir.bg

Коментари - Швейцарски университет твърди, че е счупил рекорда за изчисление на числото Пи | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

и на кого му трябват тия изчисления? Само пари и труд излишен я по една мотика

има и полезна информация - че SSD дисковете не са особено надежсдни :))

Хора без работа с много пари. Вместо да се хванат да търсят алгоритъм за това как да сметнеш N число без да смятащ предишните N-1 . Или да потърсят алгоритъм за откриване или доказване това число периодично ли е или не.... те тръгнали да вадят 100000000000000 числа от компщтри дето може каде по смислени итерации да въртят.

Като копане на Chia или Solana например?!

Интересно с коя куца формула са изчислявали.

По- интересното е, че числата като Pi са безброй. Т.е. тяхното множество е с по- голяма мощност от множеството на естествените числа, макар че и двете множества са безкрайни.

N е безкрайно , но изброимо множество, а Пи е ирационално и транцедентно число, а тези множества са неизброими, защото не съществува биекция между N и тях. Всъщност, понеже тези множества са разположени гъсто в множеството на реалните числа, може да се каже че почти всяко реално число е ирационално или транцедентно. Двете множества са изоморфни едно на друго. В същото време, извустни зя нас са не голям брой такива числа, пък и не е лесно да се докаже че едно число е ирацеонално и/ или транцедентно.

Ами естествено , че не е 3,142857142857143. 22/7 е

Веднъж бях чел някъде, че в НАСА при изчисляване траекториите на полетите на техните ракети и спътници използвали числото ПИ с точност до 24-ия знак след десетичната запетая. Доколко е вярно не знам, така пишеше. Но явно това е достатъчно. Няма нужда да се знаят милионите цифри на това число. На практика няма как да се използват всичките цифри. А и се знае, че ПИ е безкрайно число.

Щом не са намерили всички цифри досега, не ми ги хвали ;-)

Сама по себе по-точната стойност на Пи е безсмислена. В случая важното е развитието на технологиите (хардуер и софтуер), които съпътстват тази надпревара за Пи. Нещо като копаенето на криптовалута, но без финансовия аспект, а и много по-древно като вид надпревара.

Хора без работа

Българският суперкомпютър за колко време ще ги изчисли?

На кому е нобходима такава прецизност и разпилаване на всякакви ресусрси за постигането й?

на никой, тия трилиони точност ако се заложат в някой CAD , едно проектиране на гайка ще трае по 6 години

Ама пък ще е гайката на гайките...:)