Специалисти: Изкуственият интелект е PR термин
За мнозинството от професионалистите в ИТ сектора възможностите на AI да преобрази света ни са твърде надценени
Обратно в новинатаКоментари - Специалисти: Изкуственият интелект е PR термин | IT.dir.bg
Коментари
А не, банан ... Поне в текущото му ниво на развитие ... да , потенциал има , но между потенциал и нещо променящо света има огроооомна дупка и 1000000 неща, които да наклонят везните в едната или другата посока. Най-накрая да попитат някой , който наистина знае какво е AI и около какво толкова тръбят журналята в момента ...
Добро утро! Откога повтарям, че съвременният "изкуствен интелект" и просто сложна машинна логика, без нищо интелигентно в нея?!!
Където и да е ставало дума съм твърдял абсолютно същото — ИИ е по-усъвърешенстван начин за изграждане на статистически модели и с добавената особеност, че програмата може да се самообучава и да усъвършенства тези модели. Стряскащото е, че в момента не малко от моделите са толкова добри, че текста генериран от ИИ например, не може да се отличи от този, който би написал човек освен по това, че ИИ прави по-малко граматически, синтактични и фонетични грешки от повечето хора. Ако направи някакви изобщо. Но това няма нищо общо с интелекта. Речта се подчинява на строги правила, които един алгоритъм може без проблеми да следва. И всичко зависи от данните, с които е изграден статистическия модел. Ако се излезе извън рамките на този модел ИИ напълно се проваля. Все едно някой завършил икономика или финанси да го назначиш инжинер и да му наредиш да ти направи аналаиз на динамиката на флуида в някоя хидравлична система.
И чистачката е програмист. Решението на задачата, откъде да започне чистенето, за да го направи с възможно най-малко усилия и тичане нагоре-надолу, по същество си е програмиране, но без да пишеш код.
Терминът е въведен в средата на 50-те години на миналия век. А това, че сега го използват съвсем произволно е друг въпрос.
да избереш от трите възможни, най-лошото, което впоследствие се оказва най-прогресивното.
Способност да мислиш и да вземаш решения. Нито едно от двете не притежава така наречения ИИ.
Ако не е чистачката ще изпукате или най-малкото ще се срине бизнеса. Обединят ли се чистачките и всички, отговарящи за хигиената и да обявят стачка, и ИИ нема ви спаси.
Тръгва се в разни от невронни мрежи. Взимат пример някакъв от човешкият мозък. Но реално са на при подаван сигнал опит да се получи очакван резултат и на нива сменят някакви тегла, което е процеса на обучение. И че накрая за нещо подобно ще ти отговори вярно с допустима примерно 5% грешка. Поне така се считаше преди. Иначе и аз съм правил самоанализиращ се автомат, който накрая по статистика решава кой избор е по-добър и започва сам да използва него. Но такива крайности са обикновено когато вече има проблем и никога не му трябва на програмист нормално.