Новото изобретение, което Би Би Си нарече "декодирането на вътрешните гласове", ще бъде от голяма полза за пациентите, пострадали от инсулт и други дегенеративни заболявания, засягащи речта.

Калифорнийският изследователски екип, ръководен от проф. Робърт Найт и проф. Брайън Пейсли, успя да реконструира някои думи въз основата на мозъчните вълни на пациенти, когато си мислят за тези словосъчетания.

Учените са тествали 15 души, на които са им били направени операции на мозъка за лечение на епилепсии и тумори. Те се съгласили да им бъдат поставени 256 електрода върху мозъчната кора, докато в същото време слушали съществителни, глаголи и имена. Kомпютърна програма анализирала как мозъкът обработва и възпроизвежда чутите слова. Компютърът събирал цялата информация и възпроизвеждал по много подобен начин чутите думи от пациентите още от първия опит.

Според проф. Пейсли възприятията и образите доста си приличат в човешкия мозък. В следващи опити екипът се надява записите на мозъчните вълни да му позволят да синтезира звука на човешката мисъл и тя да бъде изписвана от компютър чрез специален интерфейс. Експериментите се оказали толкова успешни, че учените превръщали чрез компютъра в звук думите, за които си мислели пациентите и ги отгатвали, предаде БТА.