Откриха кислород на спътник на Сатурн
Апаратът на НАСА „Касини“, който изследва Сатурн, засече кислород в атмосферата на Диона – един от 60-те спътници на опасаната от пръстени планета, съобщи Space.com, цитиран от "Класа".
Откритието показва, че молекулярният кислород е често срещан в сатурновата система, след като такъв беше открит и в пръстените на планетата и на друг неин спътник – Рея, както и че отделянето му не е задължително свързано с наличието на живот.
Най-вероятният източник на кислородните молекули са радиоактивните частици от Слънцето или други източници, които се разбиват в ледената повърхност на Диона. При подобна бомбардировка кислородът може да се отдели от водните молекули в газообразна форма.
Диона е една от малките луни на Сатурн – диаметърът й е 1123 км. Тя обикаля планетата за 2,7 дни и е отдалечена от нея на около 377 400 км – приблизително разстоянието между Земята и Луната. Диона е открита през 1684 г. от италианския астроном Джовани Касини, на когото е кръстена сондата, засякла кислорода на сатурновата луна.