Изследователят по роботика и експерт по изкуствен интелект Родни Брукс твърди, че мнозинството от хората надценяват значително големите езикови модели, като хитовия чатбот ChatGPT на OpenAI.

В интервю за IEEE Spectrum, Брукс заяви, че тези инструменти са много по-глупави, отколкото си представяме. Освен това те не могат да се конкурират с хората при дадена задача на интелектуално ниво. Според експерта масовото невежество води до грешни очаквания и прогнози относно бъдещето на изкуствения интелект.

Според Брукс човечеството е доста далеч от създаването на изкуствен общ интелект (AGI). Големите езикови модели определено не показват наченки на такъв, защото не правят никаква връзка между езика и света.

"Настоящите езикови модели не са в състояние да изведат логически смисъл, въпреки че звучат така, сякаш могат - което лесно може да подведе потребителя", казва експертът.

"Големите езикови модели са добри в това да казват как трябва да звучи отговорът. Това обаче е различно от реалния отговор", допълва Брукс.

Според експерта в бъдеще ще виждаме все по-логични и фактологично верни големи езикови модели. Те ще са още по-добри в това, да ни накарат да си мислим, че говорим с жив разум, а не с машина. Въпреки това, Брукс е категоричен, че те едва ли ще бъдат AGI.

ИЗБРАНО