Международен екип измери индекса на зрялост на лунни проби, донесени от мисията "Чанъе-5", чрез магнитни техники. Резултатите дават информация за процесите на космическо изветряне, протичащи на повърхността на Луната, съобщи Синхуа, цитирана от БТА.

Зрелостта на лунния грунт се определя количествено чрез различни показатели, като например среден размер на зърната, количество аглутинати и количества газове от слънчевия вятър.

Изследването на индекса на зрялост може да разкрие взаимодействието между микрометеоритите, слънчевия вятър и лунната повърхност и да отрази геоложкия процес на образуване на лунната пръст.

Отношението на интензитета на характерния феромагнитен резонанс към общото съдържание на желязо(Is/FeO), се счита за единствения златен стандарт за зрелостта на лунната пръст, според научната статия, публикувана в списание Icarus.

Изследователите от Китайския университет по геонауки в Ухан, Университета "Браун" и Хавайския университет са установили, че стойността на Is/FeO е между 4 и 20 - една от най-ниските, получени досега. Тя показва, че пробите са сред най-незрелите от изследвания досега лунен грунт.

"Това показва, че лунната почва в зоната на взимане на проби от мисията "Чанъе-5" е била изложена на космическата среда за най-кратко време след формирането си", казва Сяо Лун, професор в Китайския университет по геонауки в Ухан.

Според него въз основа на тези изследвания на пробите от "Чанъе-5", мястото, откъдето е взел проби апаратът, е много по-младо от това, където са взети пробите от мисиите "Аполо" и "Луна" и затова грунтът е най-незрял.

Космическият апарат "Чанъе-5" се завърна на Земята на 17 декември 2020 г., като достави общо 1731 грама лунни проби, главно скали и пръст от повърхността на Луната.

ИЗБРАНО