Електропреносната мрежа в САЩ може да саботира развитието на AI
Компаниите вече търсят алтернативни решения
Поддържането на работещи генеративни AI модели изисква астрономически количества електричество. Под въпрос е доколко застаряващата електропреносна мрежа на Съединените щати може да издържи на растящото натоварване.
Както съобщава CNBC, експертите се притесняват, че огромният интерес към технологията може да причини или да бъде спъната от инфраструктурен проблем.
Трансформаторите, използвани за превръщане на суровото електричество в използваема мощност, са на средна възраст 38 години, а прекъсвания на захранването стават все по-чести.
Изграждането на нови преносни линии също се оказва непопулярно, тъй като допълнителните разходи обикновено се прехвърлят върху местните жители, повишавайки сметките им за електричество.
Развитието на изкуствения интелект поставя пред изпитание и водопреносната мрежа. Центровете за данни, захранващи AI, се нуждаят от големи количества вода, за да се охлаждат.
Според последните оценки на Boston Consulting Group, търсенето на центрове за данни нараства с бързи темпове в САЩ и се очаква да съставлява 16 процента от общото потребление на енергия в Щатите до 2030 г. Дали застаряващата инфраструктура на страната ще може да поддръжката на такъв масивен товар е въпрос с отворен отговор.
Компаниите за изкуствен интелект вече усещат кризата, казва изпълнителният директор на компанията за центрове за данни Vantage Джеф Тенч пред CNBC. По думите му вече се усеща "забавяне" в Северна Калифорния поради "липса на наличност на енергия от комуналните услуги в тази област".
Главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Олтман каза пред тазгодишния Световен икономически форум, че AI моделите на утрешния ден ще изискват "енергиен пробив" - което го подтиква да инвестира сам в термоядрена енергия.
Но въпреки десетилетия изследвания, термоядрената енергия в момента остава до голяма степен хипотетична.
Други компании като Microsoft намират спасение в разработването на "малки модулни реактори". Това по същество ще са умалени атомни електроцентрали, които да захранват центровете за данни на място.
Производителите на чипове също се надяват да намалят потреблението на енергия чрез увеличаване на ефективността на AI чиповете.
Но дали някое от тези усилия ще бъде достатъчно, за да отговори на привидно ненаситните изисквания за мощност на компаниите с изкуствен интелект е всичко друго, но не и сигурно.
Междувременно въглеродният отпечатък на генеративния AI продължава да расте, като Google признава в последния си доклад за въздействието върху околната среда, че изостава много от плана си за достигане на нулеви нетни въглеродни емисии до 2030 г.