Гигантски космически сблъсък със скорост 3.2 милиона км/ч
Едва сега астрономите разбират повече за смесващите се галактики от "Квинтета на Стефан"
Астрономи засякоха космически сблъсък със скорост от 3.2 милиона км/ч. Нов инструмент наблюдава как една галактика се сблъсква с група други със зашеметяваща скорост, създавайки ударна вълна, която напълно променя региона, съобщава NewAtlas.
"Квинтетът на Стефан" е структура от пет галактики, разположени близо една до друга. Открит е през 1877 г. от френския астроном Едуар Стефан. Въпреки спокойното име и изображенията, тази сцена е като катастрофа на забавен каданс.
Четири от галактиките вече са се сблъскали, изпращайки част от материала си в огромно поле от отломки, и сега бавно се събират отново. Очаква се в бъдеще те да се слеят в една гигантска галактика.
Разбира се, "бавно" е относително понятие: галактиките се движат със скорост от милиони километри в час, но на космическа скала сливането им ще отнеме няколко милиона години. За нас, с нашата кратка човешка перспектива, това изглежда като замразен кадър от цялото събитие.
Между другото, макар да е наречен квинтет, в сблъсъка участват само четири галактики. Петата галактика, която се вижда в горния ляв ъгъл на изображението, е всъщност на повече от 200 милиона светлинни години по-близо до Земята и просто се появява на същото място в небето. Естествено, това не е могло да се разбере през 19-ти век.
Новооткрити детайли
С помощта на мощен нов инструмент астрономите разкриват още подробности за този сблъсък. В момента една от галактиките активно се врязва в останалите.
Откритието е направено чрез спектрографа WEAVE, монтиран на телескопа Уилям Хершел в Испания, както и с данни от LOFAR, телескопа Джеймс Уеб и системата Very Large Array. Международен екип от над 60 астрономи измерва как сблъсъкът предизвиква ударни вълни в системата.
Настоящият "виновник" е галактиката NGC 7318b, която се вижда като горната светла точка в центъра на изображението. Тя се движи към групата от задната страна, което означава, че изглежда сякаш се насочва директно към нас от нашата перспектива на Земята.
Екипът изчислява, че NGC 7318b се движи със скорост от над 3.2 милиона км/ч, създавайки мощна ударна вълна в съседните галактики. Ударният фронт има двойствена природа - силен и бърз в студен газ, но по-слаб в области с горещ газ, което генерира различни сигнали, регистрирани от множество обсерватории.
"Когато ударната вълна преминава през джобове от студен газ, тя се движи с хиперзвукови скорости - няколко пъти по-бързо от скоростта на звука в междугалактическата среда на Квинтета на Стефан," обяснява д-р Марина Арнаудова, водещият изследовател. "Това е достатъчно мощно, за да разкъсва електроните от атомите, оставяйки светеща следа от зареден газ, както се вижда с WEAVE."
Същевременно, по-слабият удар компресира горещия газ, което води до радио вълни, регистрирани от телескопи като LOFAR.
Бъдещи цели
Екипът се надява, че подобни изследвания ще помогнат на астрономите да разберат по-добре динамиката на галактиките, тяхното формиране и еволюция. Любопитното е, че това е първият експеримент на WEAVE, което предвещава дълъг и продуктивен живот на инструмента.
Изследването е публикувано в списанието Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.