Може ли свръхнова да унищожи Земята?
И кое космическо събитие, което е по-опасно от това
Когато звездата Бетелгейзе експлодира като свръхнова, това ще бъде зрелищно явление, което ще е видимо с просто око. То обаче няма да е опасно за нас. Причината е, че Бетелгейзе е на около 650 светлинни години разстояние, което е твърде далеч, за да ни навреди, пише Space.
Колко близо трябва да е експлодиращата звезда, за да застраши живота на Земята?
Свръхнова трябва да е на около 25-30 светлинни години от Земята, за да предизвика сериозни разрушения, като например унищожаване на озоновия слой, което би довело до масово измиране. За щастие, в момента няма звезди, които да са достатъчно близо до нас за това.
Как свръхновите могат да навредят?
Рентгеновите и гама-лъчите са това, което правят свръхновите опасни за живота на голямо разстояние от себе си. Тези високоенергийни форми на радиация могат да унищожат молекули азот и кислород в атмосферата, което да доведе до изчерпване на озоновия слой. Това излага Земята на вредна ултравиолетова радиация от Слънцето, застрашава фотосинтезиращите организми и цялата екосистема.
Космическите лъчи са частици, ускорени почти до скоростта на светлината, които също могат да причинят разрушения в атмосферата.
Най-близкият възможен кандидат за свръхнова, звездата Спика, е на около 250 светлинни години - далеч извън опасната зона.
Има ли дългосрочни рискове?
С течение на времето Слънчевата система ще навлезе в спиралния ръкав на Млечния път, където има по-висока активност на звездообразуване и потенциални свръхнови. Въпреки това, рискът от смъртоносна среща със свръхнова е изключително рядък - няколко пъти на милиард години.
Други междузвездни заплахи?
Гама-лъчеви избухвания. Те са дори по-опасни от свръхновите, защото излъчват енергия в тесни, изключително мощни лъчи, способни да достигнат до 10 000 светлинни години. Тези събития са трудни за предсказване.
Някои астрономи са на мнение, че силата на тези струи е толкова голяма, че ако източникът им е на 200 светлинни години, то планетата буквално би се "изпарила".
Счита се, че интензивното излъчване на повечето наблюдавани гама експлозии се освобождава по време на взрив на свръхнова или супернова звезда за да се образува неутронна звезда или черна дупка.
За да навредят на Земята тези избухвания трябва да са право насочени към нас, а шансът за това е доста малък. Освен това има шанс половината на планетата, която не е изложена на лъчението да оцелее и съхрани цивилизацията ни.
Учените обаче са категорични, че в обозримото бъдеще не се очакват подобни събития и засега заплахите пред човечеството са по-скоро антропогенни - глобална ядрена война, излязъл от контрол изкуствен интелект или неконтролируеми климатични промени.