Китай разкри своята космическа совалка. Тя е за многократна употреба и ще се използва за транспортиране на товари до и от космическата станция "Тянгун", пишат сайтовете Space и Futurism.

Совалката е разработена по проекта Haolong, а зад нея стои държавния Институт за проектиране и изследване на самолети в Чънду. Той е спечелил правителствен договор за разработване на евтино космическо превозно средство за снабдяване на станцията.

Тъй като Китай планира значително разширение на космическата станция през следващите години, совалката Haolong може да се окаже ключово средство за поддържане на нейната работа на по-достъпна цена.

Подобно на вече пенсионираната космическа совалка на NASA, крилатото превозно средство ще се изстрелва с помощта на ракета и ще каца на писта, подобно на самолет. Совалката е с дължина 9,75 метра и ширина 7,92 метра.

"С къс корпус, с тъп нос и с големи скосени делта-крила, тя комбинира характеристиките както на космически апарат, така и на самолет, което ѝ позволява да бъде изстреляна в орбита с носеща ракета и да каца на писта като самолет", обясни главният дизайнер на Haolong, Фан Юанпен, във видео на държавния телевизионен канал CCTV.

Според Space.com, совалката тежи по-малко от половината от товарния кораб Тиенжоу, който Китай в момента използва за снабдяване на космическата станция Тянгун.

Междувременно американската компания Sierra Space работи върху подобен космически апарат, наречен Dream Chaser. Въпреки това проектът страда от години закъснения и все още не е изстрелян, въпреки че беше обявен публично преди повече от две десетилетия. През юли първият му полет беше отложен от септември тази година за някакъв момент през следващата година.

Китай се надява да използва совалката Haolong, за да снабдява орбиталната си станция, докато тя се разширява от три на шест модула през следващите години.

Остава да се види дали китайската товарна космическа совалка ще успее да изпревари Dream Chaser и да достигне орбита преди нея.