Хималаите са не просто най-високата, а една от най-мащабните планински вериги на Земята. Дължината от северозапад на югоизток на 2400 км, а ширината достига до 400 км. Всички знаем и за най-високия връх - Еверест и неговите 8848 метра. Всъщност, на Земята има 14 осемхилядника. Всички те се намират в Азия - 10 в Хималаите и 4 в Каракорум. 

НАСА разкрива 10 снимки на Хималаите, направени от космоса. От тях веднага се вижда разликата в климата, причинена от височината им.

Вижте Хималаите от космоса >> >> >>

Хималаите са основния фактор в различията между Индийския субконтинент и Тибетското плато. Те спират мразовитите и сухи ветрове да достигнат на юг в субконтинента, което поддържа Южна Азия много по-топла, отколкото съответните умерени региони в останалите континенти.

Планинската верига също така представлява бариера за мусонните ветрове на север, които изливат обилните си валежи на юг.

Еверест от космоса

Снимка: NASA

От космоса Тибет се вижда в жълто-кафяв цвят, заради сухия си характер, а Индия и Непал са зелени - заради гъстата си растителност и непроходими гори.

Що се отнася за Хималаите, то високите им части винаги са покрити със сняг. Всъщност името на планината от санскрит значи "Домът на снеговете". В Хималаите са разположени около 15 хиляди ледника. Общата им площ е приблизително като 1/3 от тази на България.