Учени от университета в Торонто, водени от Даниела Ангуло, разкриха ново странно явление в квантовата физика: фотоните могат да прекарат отрицателно време, преминавайки през облак от охладени атоми. Това означава, че фотоните изглежда напускат материала, преди да го влязат, пише ScientificAmerican.

Изследването започва през 2017 г., когато физиците се интересуват от взаимодействието между светлина и материя, по-специално от процеса на атомна възбуда.

Експериментите показват, че понякога фотоните преминават през атоми без да взаимодействат, но атомите все пак се възбуждат. Дори по-странно е, че когато фотоните се абсорбират, те сякаш се реемитират мигновено, преди атомите да се върнат в първоначалното си състояние.

Физиците разработват теоретична рамка, която показва, че времето, прекарано от фотоните в атомната възбуда, съвпада с груповото закъснение на светлината, дори когато фотоните изглежда напускат атомите преди възбудата да приключи.

"Отрицателното времево забавяне може да изглежда парадоксално, но това означава, че ако създадете 'квантов' часовник, за да измерите колко време атомите прекарват във възбудено състояние, стрелката на часовника при определени обстоятелства би се движила назад, вместо напред", обяснява Аефраим Стайнберг, физик от Университета в Торонто. С други думи, времето, през което фотоните се абсорбират от атомите, е отрицателно.

Въпреки че явлението е удивително, то не влияе на разбирането ни за времето като цяло - но отново показва, че квантовият свят крие неочаквани изненади.