Сонда каца близо до южния полюс на Луната днес. Ще търси воден лед
Това е втората частна мисия в рамките на тази седмица
Космическата сонда Athena ще се приземи в района Монс Мутон - най-високата планина на Луната в 19:32 часа българско време. Тя се намира съвсем близо до южния полюс на земния спътник.
Вижте как изглежда сондата Athena >> >> >>
Компанията Intuitive Machines, базирана в Хюстън, се готви да осъществи втората си мисия на Луната. Лунният апарат Athena, модел Nova-C, изпълнява мисията IM-2 в рамките на програмата CLPS на НАСА. Тази програма цели частни компании да доставят научни и технологични товари на Луната.
Събитието ще бъде излъчено на живо в YouTube канала на Intuitive Machines. Излъчването започва в 18:30 ч. българско време.
Мисията IM-2 е на стойност 62,5 милиона долара. Тя стартира на 26 февруари с ракета Falcon 9 на SpaceX от космодрума Кенеди във Флорида.
След около 4,5 дни пътуване Athena навлезе в лунна орбита на 3 март. Оттогава операторите от Intuitive Machines подготвят спускаемия апарат за финалния етап - кацане на повърхността.
Инженерите бяха предвидили маневри за корекция на курса, но данните показаха, че Athena е навлязла в орбита толкова прецизно, че тези корекции не са били необходими.
"Контрольорите потвърдиха, че Athena е извършила навлизането в лунна орбита с такава точност, че може да пропусне корекционната маневра", съобщиха от компанията.
Как ще стане кацането?
Преди да достигне до повърхността, Athena ще трябва да изпълни сложна серия от маневри.
Първо апаратът ще намали орбитата си и ще се насочи към мястото за кацане. Ще премине зад обратната страна на Луната, където комуникациите са ограничени. Там той ще разчита изцяло на автономни навигационни системи за анализ на терена.
Athena ще включи основния си двигател, за да намали скоростта. Това ще стане, когато апаратът достигне 1,6 км от точката за кацане. Забавянето на скоростта ще позволи детайлно сканиране на повърхността за потенциални опасности.
След като определи безопасно място, Athena ще влезе в завършваща фаза на спускане. Ще забави скоростта си от 3 метра в секунда на 1 метър в секунда.
Последните няколко метра ще разчита единствено на вътрешни навигационни данни.
Ако всичко върви по план, кацането ще бъде потвърдено 15 секунди след контакта с повърхността.
Каква е целта на мисията?
Основната цел на мисията IM-2 е да търси лед и други ресурси под лунната повърхност. НАСА смята, че Монс Мутон съдържа залежи от воден лед, които могат да се използват за бъдещи мисии.
Athena носи експеримента PRIME-1 на НАСА, който включва:
- TRIDENT - сонда, която ще пробие до 1 метър дълбочина и ще извлече проба.
- MSolo - спектрометър, който ще анализира пробата за възможно наличие на воден лед.
Освен това, Athena ще пусне допълнителни апарати за изследване на Луната:
- Grace - малък скоклив апарат, който ще изследва сенчестите райони на близък кратер.
- MAPP - автономен роувър от компанията Lunar Outpost.
- Yaoki - мини-роувър от японската компания Dymon.
Всички тези апарати ще комуникират чрез първата 4G/LTE мрежа на Луната, създадена от Nokia Bell Labs.
Athena и нейните инструменти ще работят на Луната около 10 дни, докато настъпи лунната нощ, когато температурите рязко спадат и апаратите спират да функционират.
На 14 март лунният апарат ще стане свидетел на слънчево затъмнение, наблюдавайки как Земята закрива Слънцето.
След това, когато батериите на Athena се изтощят и Слънцето залезе зад лунния хоризонт, мисията ще приключи.
Но Intuitive Machines не спира дотук - компанията вече има договори с НАСА за следващи мисии IM-3 и IM-4. Очаква се компанията да играе важна роля в бъдещите мисии на Артемида и завръщането на хората на Луната.