Обезболяващо средство за говеда, въведено през 90-те години на миналия век, доведе до неочакван срив на популациите на лешоядите в Индия. Това от своя страна е породило санитарен "шок". Резултатът от него са около половин милион смъртни случаи и икономически щети на стойност около 69,4 милиарда щатски долара годишно от 2000 до 2005 г.

Индия разреши ветеринарната употреба на лекарството диклофенак през 1994 г. Само за десет години след въвеждането му в екосистемата популацията на лешоядите спадна от приблизително 50 милиона птици до едва няколко хиляди.

Без лешояди, които се хранят с труповете на кравите, те започват да гният превръщайки се в източник на заразни болести.

Любопитно, но областите най-засегнати от срива на лешоядите се наблюдава средно увеличение на човешките смъртни случаи от 4,7 процента - повече от 100 000 допълнителни смъртни случая всяка година. 

Този ръст в броя на смъртните случаи при хората не се наблюдава в областите, които не са засегнати от срива в популацията на лешоядите.

Ситуацията е по-лоша и от факта, че лешоядите се считат за "мръсни", а с тях има свързани и множество суеверия в Индия. Поради тези причини липсват необходимите защити върху вида, който действа като чистач в природата.